Ֆրանսիան թերահավատորեն է վերաբերվում գազ չօգտագործող էլեկտրաէներգիա արտադրողների համար մեկ սահմանային եկամուտ մտցնելու ԵՄ առաջարկին, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկրի էներգետիկայի նախարարության աղբյուրը։
Ֆրանսիան, որտեղ գտնվում է Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանների պարկը, կարծում է, որ եկամտի սահմանափակումները պետք է հաշվի առնեն, թե ինչպես է արտադրվում էլեկտրաէներգիան եւ համապատասխանաբար տարբերակեն դրանք, ասել է աղբյուրը:
«Մեզ կասկածներ է հարուցում այն փաստը, որ էլեկտրաէներգիայի արտադրության բոլոր մեթոդների եւ ԵՄ բոլոր երկրների համար գոյություն ունի եկամտի վերին մեկ շեմ»,- ասել է աղբյուրը: Եվրահանձնաժողովն այս շաբաթ առաջարկել է մեկ մեգավատտ/ժամի համար 200 եվրո եկամտի սահմանափակում մտցնել այն արտադրողների համար, որոնց էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը հիմնված չէ գազի վառելիքի վրա:
Ֆրանսիական աղբյուրը նաեւ նշել է, որ Փարիզը աջակցում է խողովակաշարերով Եվրոպա մուտք գործող ռուսական գազի գինը սահմանափակելու ԵՄ ծրագրին, մինչդեռ կարծում է, որ վերին այդպիսի սահմանաչափը չպետք է կիրառվի հեղուկ բնական գազի (ՀԲԳ) նկատմամբ։ «ՀԲԳ փոխադրող նավերը կարող են ընտրել, թե որ նավահանգիստները պետք է այցելեն»,- ասել է աղբյուրը:
«Եթե մենք սահմանափակենք ՀԲԳ-ի գները, իսկ մյուս երկրները, ինչպիսիք են Ճապոնիան եւ Հարավային Կորեան, չսահմանափակեն, ՀԲԳ-ն պարզապես կգնա նրանց, ոչ թե մեզ»,- հավելել է աղբյուրը՝ ասելով, որ փոխարենը Ֆրանսիան ընտրել է ԵՄ-ի միասնական հարթակը հեղուկ բնական գազի գնման համար, որպեսզի բարելավի առաջարկը եւ վերահսկողության տակ պահի գները:

Франция скептически относится к предложению ЕС ввести единый предельный доход для производителей электроэнергии, не использующих газ, сообщает Reuters со ссылкой на источник в министерстве энергетики страны.
Франция, где находится крупнейший в Европе парк атомных электростанций, считает, что ограничения доходов должны учитывать то, как вырабатывается электроэнергия, и соответственно дифференцировать их, сказал источник.
«Факт наличия единого потолка доходов для всех способов производства электроэнергии и для всех стран ЕС вызывает у нас сомнения», — сказал источник. Еврокомиссия на этой неделе предложила ввести ограничение доходов в размере 200 евро за мегаватт-час для производителей, чье производство электроэнергии не основано на газовом топливе.
Французский источник также сообщил, что Париж поддерживает план ЕС по ограничению цены на российский газ, поступающий в Европу по трубопроводам, в то время как считает, что аналогичный потолок не должен распространяться на сжиженный природный газ (СПГ). «Суда, перевозящие СПГ, могут выбирать, в какие порты заходить», — сказал источник.
«Если мы ограничим цены на СПГ, а другие страны, такие как Япония и Южная Корея, этого не сделают, СПГ просто пойдет к ним, а не к нам», — добавил источник, заявив, что вместо этого Франция выбрала совместную платформу ЕС для закупки сжиженного природного газа, чтобы улучшить предложение и держать цены под контролем.