Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր երեկոյան տեղի է ունեցել գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS VI փառատոնի փակման արարողությունը։ Փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ ԻսրաՅելյանն ասել է, որ STARMUS VI-ը սպասվածից լավ է անցել։
Փակման արարողությանը ներկա է եղել նաև հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և հանդես եկել ելույթով։ Նախագահն ասել է, որ սա այն վառ օրինակներից է, որոնք ապացուցում են, որ գիտությունն ու արվեստը սերտորեն կապված են և դրանց համադրությունը ոչ միայն հակասություններ առաջ չի բերում, այլև դառնում է անհրաժեշտություն և ստեղծարարություն:
«Հենց այսպիսին էր STARMUS-ը իր բոլոր դրսևորումներով, որովհետև երբ տաղանդավոր գիտնականներ Լուիս Ֆրիդմանը, Բեթանի Էլմանը, Սքոթ Հաբըրդը, Միշել Մայորը, Լիզա Կալտենեգերը, Դեյվիդ Գրինսփունն ու մյուսները հանդես են գալիս դասախոսություններով՝ նվիրված տիեզերքի անթիվ առեղծվածների բացահայտմանը, նրանք նպատակ ունեն միևնույն ժամանակ ընդլայնել ունկնդրի մտահորիզոնը, ընդլայնել աշխարհայացքը, իսկ վերջնարդյունքում մի փոքր ավելի գիտակից, մի փոքր ավելի լավը, ավելի հումանիստ դարձնել նրան:
Եվ երբ Բրայան Մեյը, Գրեհեմ Գոուլդմանը, Սերժ Թանկյանն ու չքնաղ փոքրիկ տաղանդները Տավուշից հանդես են գալիս իրենց կատարումներով, նրանք նույնպես, կամա թե ակամա, փորձում են ավելի մարդակենտրոն դարձնել տիեզերքը: Ի վերջո, սա է արվեստի ու գիտության ամենավեհ նպատակը՝ ճանաչողություն և զարգացում»,– ասել է նա:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել փառատոնի հոգաբարձուների խորհրդին և կազմակերպչական ողջ թիմին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը, փառատոնի մասնակիցներին, հյուրերին ու բոլոր ներկաներին:
«Մաղթում եմ բոլորիս, որպեսզի STARMUS գիտության և արվեստի 6-րդ միջազգային փառատոնի բերած ոգևորությունը վերածվի առարկայական աշխատանքի, նորանոր ձեռքբերումների և գիտության ու արվեստի հազվագյուտ նվաճումների»,– ասել է նա:

Many guests of STARMUS festival said that STARMUS held in Armenia was the best in the history of the festival, co-founder of STARMUS Garik Israelian said on Friday during the closing ceremony of STARMUS VI.
"The festival went very well. I didn't think it would go so well for various reasons: the coronavirus epidemic, the war, etc. All of these problems could have affected the success of the festival, but I'm glad to see that the problems didn't affect us at all. STARMUS was so powerful and strong that nothing affected the festival," said Israelian.
Israelian hopes that similar festivals will be held in Armenia in the future as well.
"There is no future in Armenia without science and education," he said.
According to him, the best cooperation between state bodies and STARMUS and the most active participation of students was in Norway and Armenia.
Prime Minister's Chief of Staff Araik Harutyunyan delivered a speech at the closing ceremony, stressing that the Armenian government would spare no effort to develop these areas. According to Harutyunyan, such festivals are an additional incentive for the development of science and education.
"Education and science without art no longer exist. And STARMUS is the best combination of this," Harutyunyan said.
Armenian President Vahagn Khachaturyan also attended the closing ceremony of the festival. He praised the conduct of the festival and thanked the organizers of the festival for organizing STARMUS VI on such a high level.