Ադրբեջանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ բազմաթիվ շքերթային արտահայտություններ են արվում, թե ամեն ինչ որքան լավ ու հրաշալի է, ինչի է հաջողվել հասնել, սակայն պետք է նայել ճշմարտության աչքերին. այս 20 տարիները շատ ծանր էին Ադրբեջանի պատմության մեջ: Այս մասին «Գոլոս Ռոսիի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Իգոր Շիշկինը:
Նրա կարծիքով, ԽՍՀՄ-ից անկախանալուց ի վեր Ադրբեջանը ներքաշվել է արյունալի կոնֆլիկտների մեջ: «Ադրբեջանի բնակչությունը շուրջ 9 մլն է, որից, տարբեր հաշվարկներով, 2-3 միլիոնը ստիպված են եղել լքել երկիրը եւ համալրել Ռուսաստանում գաստարբայթերների շարքերը: Մենք բոլորս գիտենք, թե նրանք ինչ վիճակում են գտնվում»,- ասել է քաղաքագետը:
Շաշկինը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ վերջին 10-ամյակում Ադրբեջանն, իսկապես, ՀՆԱ աճի լավ ցուցանիշներ ունի, ինչը կապված է էներգակիրների գների աճի հետ: «Սակայն կենսամակարդակն Ադրբեջանում ավելի ցածր է, քան անգամ Հայաստանում, որը չունի նման ռեսուրսներ: Ուստի պետք է խոստովանել, որ Ադրբեջանի 20-ամյակն այնքան էլ ուրախալի տարեդարձ չէ»,- ընդգծել է Շաշկինը:
Հարցին, թե ինչպես են զարգանում Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները, քաղաքագետը պատասխանել է, որ երկկողմ հարաբերություններում կան շատ խնդիրներ, որոնցից մեկն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե չի մասնակցելու ԱՊՀ գագաթաժողովին: «Սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը ծայրահեղ դժգոհ է ԼՂ կարգավորման հարցում Մոսկվայի դիրքորոշումից: Պետք է խոստովանել, որ Բաքուն հարցն այսպես է դնում. «Դուք սկուտեղի վրա մեզ մատուցեք Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ մենք գուցե կդառնանք ձեր լավագույն ընկերը»:
Շիշկինը նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը բազմավեկտորության վատագույն տարբերակն է` Արեւմուտք, ՎՈՒԱՄ, միաժամանակ ԱՊՀ: Այդ երկիրը փորձում է իր խնդիրները լուծել այս կամ այն արտաքին ուժի օգնությամբ: «Սա լրացուցիչ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը, որպես անկախ պետություն, դեռ կայացած չէ: Այդ երկիրը կարող է գոյություն ունենալ միայն Ռուսաստանի, Թուրքիայի կամ Արեւմուտքի կողմից արտաքին աջակցության հաշվին»,- ընդգծել է նա:

В связи с 20-летием независимости Азербайджана говорится очень много парадных фраз о том, как все хорошо, чудесно, чего удалось добиться, однако надо взглянуть правде в глаза- эти 20 лет были тяжелейшими в истории Азербайджана. Об этом в интервью «Голосу России» заявил директор Института стран СНГ Игорь Шишкин. По его мнению, с момента обретения независимости от России и бывших республик Советского Союза, Азербайджан был ввергнут в кровавые конфликты. «Население Азербайджана - примерно 9 миллионов человек. Из них, по разным подсчетам, от двух до трех миллионов - трудоспособное население - вынуждены были покинуть свою любимую страну и находиться на положении гастарбайтеров в РФ. В каких условиях они находятся, мы все хорошо знаем»,- отметил политолог.
Шишкин также выразил мнение, что последнее десятилетие Азербайджан действительно показывает очень хорошие показатели роста ВВП. Это связано с ростом цен на энергоносители: «Но уровень жизни в Азербайджане даже ниже, чем в Армении, не имеющей сейчас таких ресурсов. Поэтому, увы, надо признать, что 20-летний юбилей - это не радостный юбилей».
Отвечая на вопрос о том, как развиваются отношения с Россией, Шишкин отметил, что в двухсторонних отношениях есть очень много проблем, и одна из них всем хорошо известна - заявление президента Азербайджана о том, что он не будет участвовать в саммите СНГ. «Это демонстративное заявление показывает, что Азербайджан крайне недоволен позицией России по нагорно-карабахскому урегулированию. Но надо признать, что Азербайджан ставит позицию так: «Вы нам на блюдечке принесите Нагорный Карабах, а после этого мы, может быть, станем вашими лучшими друзьями».
Шишкин также отметил, что политика Азербайджана в последние десятилетия - это худшая форма многовекторности: запад, ГУУАМ, одновременно СНГ, попытка решить свои проблемы с помощью тех и других внешних сил: «Это лишний раз показывает, что Азербайджанская Республика, увы, как независимое государство пока не состоялась. Это государство во многом может существовать только за счет внешней поддержки со стороны России, Турции, либо со стороны Запада».