Հոկտեմբերի 10-ին ստորագրվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորող արձանագրությունները, իսկ հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ այդքան սպասված եւ բազմաթիվ քննարկումների, մեկնաբաննությունների եւ որոշ ուժերի կողմից էլ քաղաքական շահարկումների առիթ հանդիսացած Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան պատասխան խաղը Բուրսայում: Մարզական առումով այն քիչ հետաքրքրությունն էր ներկայացնում, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Թուրքիան այլեւս չէին կարող դուրս գալ ենթախմբից: Իսկ քաղաքական առումով իհարկե այն ուներ նշանակություն եւ հատկապես լուրջ նշանակություն՝ Թուրքիայի համար: Մարզական կարեւորությունը ընդգծելու եւ Թուրքիայի իրականացրած կազմակերպչական աշխատանքները մոտիկից տեսնելու նպատակով` Բուրսա էր ժամանել ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին: Թուրքիայի համար կարեւոր էր ներկայանալ որպես հյուրընկալ եւ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող երկիր, որը հավատարիմ է իր «զրո խնդիր» հարեւանների հետ քաղաքականությանը: Իսկ ինչպես հայտնել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը` Հայաստանը այդ քաղաքականության մեջ նույնպես տեղ է զբաղեցնում: Թուրքիային գրեթե հաջողվել է բարելավել հարաբերությունները իր անմիջական հարեւանների հետ եւ մնացել է միայն Հայաստանը: Բուրսայի խաղը լավ առիթ էր Թուրքիայի համար ապացուցելու իր բարի մտադրությունները: Թուրքական իշխանությունները ամեն ինչ արեցին, որ խաղից մի քանի օր առաջ Բուրսա ժամանած Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը եւ հայկական պատվիրակությունը լինեն խիստ անվտանգության ներքո, ինչպես նաեւ ցույց տան Բուրսայի հյուրընկալությունը: Այս համատեքստում երեւաց հատկապես Բուրսայի նահանգապետ Շահաբեդին Հարփութի ջանքերը` լավագույնս ներկայացնել Բուրսան եւ բուրսացիների հյուրընկալությունը: Իրենց հերթին բուրսացիները հնարավորություն ունեցան ապացուցելու իրենց հյուրընկալությունը եւ հարգանքը հայ հյուրերի նկատմամբ: Հատկապես կարելի նշել Բուրսայի ոստիկանության աշխատակիցներ Լեւենտ Աքբուգային եւ մյուսներին, ովքեր ոչ միայն ապահովեցին հայկական պատվիրակության անվտանգությունը` այլ նաեւ կարողացան օգնել հարթելու տարբեր խնդիրներ, որոնք երբեմն ծագում էին հայկական պատվիրակության առջեւ։ Դրանով նրանք բարձր պահեցին թուրքական ոստիկանության պատիվը եւ ներկայացան, որպես օրինակելի ոստիկաններ:
Ինչպես ընդունված է աշխարհում եւ ինչպես նշել էին Թուրքիայի ղեկավարները, ֆուտբոլային խաղը ընդամենը մարզական միջոցառում է եւ պետք է անցնի բարեկամական մթնոլորտում: Սակայն այդպես չէին մտածում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի որոշ ուժեր: Խաղից օրեր առաջ նրանք կարծես պատրաստվում էին լուրջ պատերազմական գործողության՝ ընդդեմ Հայաստանի: Նրանք Բուրսայում ստորագրահավաք կազմակերպեցին՝ ընդդեմ Հայաստանի նախագահի Բուրսա այցելության, որի ընթացքում հնչում էին հակահայկական կոչեր: Ինչպես հայտնի է, այդ միջոցառմանը ակտիվ մասնակցություն ունեին ադրբեջանական կազմակերպությունները: Հակահայկական այսպես ասած կոալիցիան ասպարեզ հանեց 15 հազար ադրբեջանական դրոշ տպելու գաղափարը: Ադրբեջանա-թուրքական որոշ ուժերի հաջողվեց անհիմն ու արհեստական դրոշակային ճգնաժամ ստեղծել Բուրսայում: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մինչ խաղը հայտնել էր, որ խաղին ադրբեջանական դրոշ չի արգելվում, Բուրսայի նահանգապետը նույնպես նշել էր, որ խաղին կարելի մտնել ցանկացած երկրի դրոշով: Չնայած, որ ՖԻՖԱ-ն վերջին պահին արգելեց ադրբեջանական դրոշ մտցնել մարզադաշտ` այնուամենայնիվ մոտ երեք հարյուր ադրբեջանական դրոշ եղել է մարզադաշտում: Բուրսայի մարզադաշտում ադրբեջանական դրոշների գոյությունը Բաքվում գտնվելու ժամանակ հաստատեց նաեւ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն: Պետք նշել նաեւ, որ Բուրսայում հայկական պատվիրակության իջեւանած հյուրանոցի դիմացի վարսավիրանոցի պատուհանից կախված էր ադրբեջանական դրոշ եւ ոչ մի թուրք ոստիկան չի ստիպել հանել այդ դրոշը: Սակայն այդ ամենը քիչ էր Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանը կարծես իրական պատերազմ էր ուզում Հայաստանի դեմ: Ու տեսնելով, որ պատերազմ տեղի չունեցավ, սկսեց հակաթուրքական հիստերիան Ադրբեջանում: Ադրբեջանը սկսեց մեղադրել ավագ եղբայր Թուրքիային՝ իր շահերը հաշվի չառնելու համար: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան հանուն Ադրբեջանի 1993 թվականից շրջափակել է Հայաստանը, որի համար այսքան տարիներ ենթարկվում է միջազգային ճնշմանը ու քննադատություններին: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան երկար տարիներ եւ ամեն առիթով ներկայացնում է Ադրբեջանի շահերը: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան արդեն երկար ժամանակ փորձում է ի շահ Ադրբեջանի լուծել Ղարաբաղի խնդիրը` այդ թվում միջազգային տարբեր կառույցներում աջակցելով ադրբեջանական կողմի ներկայացրած ցանկացած հակահայկական փաստաթղթի: Ու այսքանից հետո Ադրբեջանը ավագ եղբորը տվեց իր հետեւյալ պատասխանը: Մինչ Բուրսայի խաղը Բաքվում այրեցին Թուրքիայի նախագահի, վարչապետի եւ արտգործնախարարների նկարները: Այրեցին այն մարդկանց նկարները, ովքեր ամեն առիթով կարեւորում են ադրբեջանական շահը: Իսկ արդեն Բուրսայի խաղից հետո` 1918 թվականին Բաքվի ազատագրման համար պայքարում զոված թուրքերի հիշատակին նվիրված «Նահատակների» ծառուղուց հանեցին թուրքական դրոշները: Թուրքիայում չէին կարողանում ընկալել ադրբեջանական իշխանությունների այս քայը: Իսկ Դավութօղլուն, չհավատալով նման դառը իրողությանը` հապշտապ հայտնեց, որ դրոշները հանվել են վերականգնման նպատակով եւ կրկին կտեղադրվեն: Սակայն դրան հաջորդեց նաեւ Բաքվում թուրքական դեսպանությանը պատկանող կրոնական գործերով զբաղվող գերատեսչության շենքի դիմացից թուրքական դրոշի հանումը: Իսկ ավելի ուշ` երբ պարզ դարձավ, որ դրոշները հանվել են ըստ Ադրբեջանում գործող օրենքի` Դավութօղլուն ստիպված եղավ Բաքվում հայտնել, որ նման օրենք Թուրքիայում էլ կա, սակայն այն չի վերաբերում ադրբեջանական դրոշին եւ ցանկություն հայտնեց, որ Բաքվում նույնպես թուրքական դրոշները չհամարվեն օտար երկրի դրոշներ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համար նույնպես դրոշների հանումը բավականին տհաճ անակնկալ էր: Էրդողանը, ամեն անգամ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հիշատակում է ադրբեջանական շահը եւ կրկնում, որ Ադրբեջանի շահերը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պայմաններում չեն տուժի: Բաքվում հանված թուրքական դրոշների հետ կապված՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշեց. «Հուսով եմ, որ Ադրբեջանում հասկանում են՝ ինչ է նշանակում հանել թուրքական դրոշները Բաքվի ազատագրման համար զոհված թուրք զինվորների հիշատակին նվիրված վայրից: Կարծում եմ ադրբեջանական ժողովուրդը սրան կանդրադառնա»,-ասել էր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ադրբեջանում եղան ուժեր, որոնք իրենց բողոքը հայտնեցին Ադրբեջանում տեղի ունեցող հակաթուրքական արշավին, սակայն նրանց բողոքի ցույցերը արագ ցրվեցին ադրբեջանական ոստիկանության կողմից: Բուրսայի խաղը մտավ պատմության մեջ նաեւ այն հանգամանքով, որ երեւաց Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքը տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու առումով, եւ թե ինչպես է ինքը վերաբերվում իր համար այդքան բան արած ավագ եղբայր Թուրքիային։

Anti-Turkish hysteria in Baku and Bursa historic match
The October 10 signing ceremony of the Armenian-Turkish Protocols was followed by an Armenia-Turkey football match on October 14. The long-expected World Cup qualifying match between the national teams in Bursa, Turkey, was repeatedly discussed and commented on, gave rise to political speculations by certain forces. In terms of sport the game was not of great interest, as both the Turkish and the Armenian team were in any case to remain within the subgroup. Politically, however, the game was of importance – and of special importance for Turkey. To underline the significance of the sporting event, as well as Turkey’s efforts to organize it, UEFA President Michel Platini arrived in Bursa. It was important for Turkey to show hospitality meeting European standards and simultaneously remain committed to its policy of “zero problems with neighbors.”
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu stated Armenia had its place in this policy. Turkey almost succeeded in improving relations with all of its neighbors, with Armenia being the last. The Bursa match proved to be a good pretext for Turkey to show its goodwill. The Turkish authorities did their best for the Armenian delegation, including the national football team, to feel secure — as well as for Bursa to show its hospitality. Noteworthy in this context are Bursa Governor Şahabettin Harput’s efforts to properly show the hospitality of Bursa. Bursa residents also had an opportunity to show their hospitality to and respect for the Armenian guests. Especially commendable are the city police officer Levent Agbui and others, who not only ensured the Armenian delegation’s security, but also settled various problems the delegation encountered, thereby enhancing the reputation of the Turkish police.
It is international practice, and the Turkish leaders pointed out that the football match was a purely sporting event and was supposed to be held in a friendly atmosphere. Some forces in Azerbaijan and Turkey, however, did not share the opinion. A few days before the game they prepared a serious “attack” against Armenia. A signature-gathering campaign against Armenian President Serzh Sargsyan’s visit was organized in Bursa. The campaign was accompanied by anti-Armenian slogans chanted by the organizers. Azerbaijani organizations are known to have been actively involved in that process. The so-called anti-Armenian coalition was promoting the idea of preparing 15,000 Azerbaijani flags. Certain Turkish-Azeri forces managed to create an artificial “flag” crisis in Bursa. Before the match, Turkish Premier Recep Tayyip Erdoğan stated that waving the national flag of Azerbaijan at the stadium was not banned at all. The Bursa Governor stated that any national flag could be brought to the stadium. Nonetheless, FIFA prohibited the demonstration of Azerbaijani flags on the stands just before the game.
Nevertheless, about 300 Azerbaijani flags were waving at the stadium. During his visit to Baku later, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu confirmed the fact. It is noteworthy that an Azerbaijani flag was hanging from the window of the barber's shop just in front of the hotel the Armenian delegation stayed at, and no Turkish policeman ordered it to be taken down. Azerbaijan was not, however, feel contented – they were out for “war.” Seeing their efforts fail, they launched an anti-Turkish campaign. The “big brother” was accused of disregarding the “little brother’s” interests. They must have forgotten that it is for Azerbaijan’s sake that Turkey has been maintaining Armenia’s blockade since 1993, for which it has come under international pressure and criticism. They must have forgotten that — for many years and on every occasion – Turkey has been defending the “little brother’s” interests. They must have forgotten that, for many years, Turkey has been doing its best for the Nagorno-Karabakh conflict to be settled in Azerbaijan’s favor by supporting any anti-Armenian document submitted by Azerbaijan at international organizations. After all that, Azerbaijan’s response to its “big brother” was as follows: portraits of the Turkish Premier and Foreign Minister were burned in Baku before the Bursa match. They burned the portraits of the persons that attach importance to Azerbaijan’s interests. After the Bursa match, the Turkish flags were taken down in the “Shahid lane”, which was, apart from everything else, laid out in memory of the Turks killed during the liberation of Baku in 1918.
Turkey would not understand that step of Azerbaijan. Minister Davutoğlu, who could not believe the bitter truth, rashly stated that the flags had been taken down to be refreshed and would be hung again. However, the Turkish FM’s statement was followed by the unhanging of the Turkish flag from the Office for Religious Affairs, the building being the property of the Turkish Embassy in Azerbaijan. Later, when it was clear that the flags had been taken off under the Azerbaijani law, Davutoğlu, while on a visit to Baku, had to state that Turkey has a similar law, which, however, does not apply to the national flag of Azerbaijan. He expressed a wish that Baku should not consider Turkish flags to be “foreign” either.
Baku’s refusal to re-hang the Turkish flags proved to be a rather unpleasant surprise for the Turkish Premier. Every time, while speaking of the Armenian-Turkish rapprochement, Recep Erdoğan refers to Azerbaijan’s interests, stating they will not be affected by the Armenia-Turkey normalization process. As regards the Turkish flags taken off in Baku, the Turkish Premier expressed hope that “Azerbaijan understands what it means to remove Turkish flags from a place dedicated to the memory of the Turkish soldiers killed for liberation of Baku.” Some forces in Azerbaijan remonstrated against official Baku’s anti-Turkish march. The demonstrations, however, were dispersed by the police.
The Bursa game proved to be a historic one also due to the fact that it revealed Azerbaijan’s non-constructive attitude to the matter of establishing peace in the region, as well as its attitude to its “big brother”, Turkey, which has done so much for her “little one.”