Հոկտեմբերի 10-ին ստորագրվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորող արձանագրությունները, իսկ հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ այդքան սպասված եւ բազմաթիվ քննարկումների, մեկնաբաննությունների եւ որոշ ուժերի կողմից էլ քաղաքական շահարկումների առիթ հանդիսացած Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան պատասխան խաղը Բուրսայում: Մարզական առումով այն քիչ հետաքրքրությունն էր ներկայացնում, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Թուրքիան այլեւս չէին կարող դուրս գալ ենթախմբից: Իսկ քաղաքական առումով իհարկե այն ուներ նշանակություն եւ հատկապես լուրջ նշանակություն՝ Թուրքիայի համար: Մարզական կարեւորությունը ընդգծելու եւ Թուրքիայի իրականացրած կազմակերպչական աշխատանքները մոտիկից տեսնելու նպատակով` Բուրսա էր ժամանել ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին: Թուրքիայի համար կարեւոր էր ներկայանալ որպես հյուրընկալ եւ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող երկիր, որը հավատարիմ է իր «զրո խնդիր» հարեւանների հետ քաղաքականությանը: Իսկ ինչպես հայտնել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը` Հայաստանը այդ քաղաքականության մեջ նույնպես տեղ է զբաղեցնում: Թուրքիային գրեթե հաջողվել է բարելավել հարաբերությունները իր անմիջական հարեւանների հետ եւ մնացել է միայն Հայաստանը: Բուրսայի խաղը լավ առիթ էր Թուրքիայի համար ապացուցելու իր բարի մտադրությունները: Թուրքական իշխանությունները ամեն ինչ արեցին, որ խաղից մի քանի օր առաջ Բուրսա ժամանած Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը եւ հայկական պատվիրակությունը լինեն խիստ անվտանգության ներքո, ինչպես նաեւ ցույց տան Բուրսայի հյուրընկալությունը: Այս համատեքստում երեւաց հատկապես Բուրսայի նահանգապետ Շահաբեդին Հարփութի ջանքերը` լավագույնս ներկայացնել Բուրսան եւ բուրսացիների հյուրընկալությունը: Իրենց հերթին բուրսացիները հնարավորություն ունեցան ապացուցելու իրենց հյուրընկալությունը եւ հարգանքը հայ հյուրերի նկատմամբ: Հատկապես կարելի նշել Բուրսայի ոստիկանության աշխատակիցներ Լեւենտ Աքբուգային եւ մյուսներին, ովքեր ոչ միայն ապահովեցին հայկական պատվիրակության անվտանգությունը` այլ նաեւ կարողացան օգնել հարթելու տարբեր խնդիրներ, որոնք երբեմն ծագում էին հայկական պատվիրակության առջեւ։ Դրանով նրանք բարձր պահեցին թուրքական ոստիկանության պատիվը եւ ներկայացան, որպես օրինակելի ոստիկաններ:
Ինչպես ընդունված է աշխարհում եւ ինչպես նշել էին Թուրքիայի ղեկավարները, ֆուտբոլային խաղը ընդամենը մարզական միջոցառում է եւ պետք է անցնի բարեկամական մթնոլորտում: Սակայն այդպես չէին մտածում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի որոշ ուժեր: Խաղից օրեր առաջ նրանք կարծես պատրաստվում էին լուրջ պատերազմական գործողության՝ ընդդեմ Հայաստանի: Նրանք Բուրսայում ստորագրահավաք կազմակերպեցին՝ ընդդեմ Հայաստանի նախագահի Բուրսա այցելության, որի ընթացքում հնչում էին հակահայկական կոչեր: Ինչպես հայտնի է, այդ միջոցառմանը ակտիվ մասնակցություն ունեին ադրբեջանական կազմակերպությունները: Հակահայկական այսպես ասած կոալիցիան ասպարեզ հանեց 15 հազար ադրբեջանական դրոշ տպելու գաղափարը: Ադրբեջանա-թուրքական որոշ ուժերի հաջողվեց անհիմն ու արհեստական դրոշակային ճգնաժամ ստեղծել Բուրսայում: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մինչ խաղը հայտնել էր, որ խաղին ադրբեջանական դրոշ չի արգելվում, Բուրսայի նահանգապետը նույնպես նշել էր, որ խաղին կարելի մտնել ցանկացած երկրի դրոշով: Չնայած, որ ՖԻՖԱ-ն վերջին պահին արգելեց ադրբեջանական դրոշ մտցնել մարզադաշտ` այնուամենայնիվ մոտ երեք հարյուր ադրբեջանական դրոշ եղել է մարզադաշտում: Բուրսայի մարզադաշտում ադրբեջանական դրոշների գոյությունը Բաքվում գտնվելու ժամանակ հաստատեց նաեւ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն: Պետք նշել նաեւ, որ Բուրսայում հայկական պատվիրակության իջեւանած հյուրանոցի դիմացի վարսավիրանոցի պատուհանից կախված էր ադրբեջանական դրոշ եւ ոչ մի թուրք ոստիկան չի ստիպել հանել այդ դրոշը: Սակայն այդ ամենը քիչ էր Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանը կարծես իրական պատերազմ էր ուզում Հայաստանի դեմ: Ու տեսնելով, որ պատերազմ տեղի չունեցավ, սկսեց հակաթուրքական հիստերիան Ադրբեջանում: Ադրբեջանը սկսեց մեղադրել ավագ եղբայր Թուրքիային՝ իր շահերը հաշվի չառնելու համար: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան հանուն Ադրբեջանի 1993 թվականից շրջափակել է Հայաստանը, որի համար այսքան տարիներ ենթարկվում է միջազգային ճնշմանը ու քննադատություններին: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան երկար տարիներ եւ ամեն առիթով ներկայացնում է Ադրբեջանի շահերը: Ադրբեջանը կարծես մոռացել է, որ Թուրքիան արդեն երկար ժամանակ փորձում է ի շահ Ադրբեջանի լուծել Ղարաբաղի խնդիրը` այդ թվում միջազգային տարբեր կառույցներում աջակցելով ադրբեջանական կողմի ներկայացրած ցանկացած հակահայկական փաստաթղթի: Ու այսքանից հետո Ադրբեջանը ավագ եղբորը տվեց իր հետեւյալ պատասխանը: Մինչ Բուրսայի խաղը Բաքվում այրեցին Թուրքիայի նախագահի, վարչապետի եւ արտգործնախարարների նկարները: Այրեցին այն մարդկանց նկարները, ովքեր ամեն առիթով կարեւորում են ադրբեջանական շահը: Իսկ արդեն Բուրսայի խաղից հետո` 1918 թվականին Բաքվի ազատագրման համար պայքարում զոված թուրքերի հիշատակին նվիրված «Նահատակների» ծառուղուց հանեցին թուրքական դրոշները: Թուրքիայում չէին կարողանում ընկալել ադրբեջանական իշխանությունների այս քայը: Իսկ Դավութօղլուն, չհավատալով նման դառը իրողությանը` հապշտապ հայտնեց, որ դրոշները հանվել են վերականգնման նպատակով եւ կրկին կտեղադրվեն: Սակայն դրան հաջորդեց նաեւ Բաքվում թուրքական դեսպանությանը պատկանող կրոնական գործերով զբաղվող գերատեսչության շենքի դիմացից թուրքական դրոշի հանումը: Իսկ ավելի ուշ` երբ պարզ դարձավ, որ դրոշները հանվել են ըստ Ադրբեջանում գործող օրենքի` Դավութօղլուն ստիպված եղավ Բաքվում հայտնել, որ նման օրենք Թուրքիայում էլ կա, սակայն այն չի վերաբերում ադրբեջանական դրոշին եւ ցանկություն հայտնեց, որ Բաքվում նույնպես թուրքական դրոշները չհամարվեն օտար երկրի դրոշներ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համար նույնպես դրոշների հանումը բավականին տհաճ անակնկալ էր: Էրդողանը, ամեն անգամ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հիշատակում է ադրբեջանական շահը եւ կրկնում, որ Ադրբեջանի շահերը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պայմաններում չեն տուժի: Բաքվում հանված թուրքական դրոշների հետ կապված՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշեց. «Հուսով եմ, որ Ադրբեջանում հասկանում են՝ ինչ է նշանակում հանել թուրքական դրոշները Բաքվի ազատագրման համար զոհված թուրք զինվորների հիշատակին նվիրված վայրից: Կարծում եմ ադրբեջանական ժողովուրդը սրան կանդրադառնա»,-ասել էր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ադրբեջանում եղան ուժեր, որոնք իրենց բողոքը հայտնեցին Ադրբեջանում տեղի ունեցող հակաթուրքական արշավին, սակայն նրանց բողոքի ցույցերը արագ ցրվեցին ադրբեջանական ոստիկանության կողմից: Բուրսայի խաղը մտավ պատմության մեջ նաեւ այն հանգամանքով, որ երեւաց Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքը տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու առումով, եւ թե ինչպես է ինքը վերաբերվում իր համար այդքան բան արած ավագ եղբայր Թուրքիային։

10-го октября были подписаны протоколы по нормализации армяно-турецких отношений, а 14-го октября состоялся долгожданный, множество раз обсуждаемый и комментируемый, ставший поводом политических спекуляций определенных сил ответный матч в Бурсе футбольных сборных команд Армении и Турции в рамках отборочного цикла Первенства мира. В спортивном плане игра не представляла большого интереса, поскольку ни Армения, ни Турция более не могли выйти из подгруппы. Но в политическом плане, конечно, она имел значение. Но особо серьезное — для Турции. Чтобы подчеркнуть спортивную важность события и качество организационных усилий Турции, в Бурсу прибыл президент УЕФА Мишель Платини. Для Турции было важно представиться гостеприимной страной, соответствующей европейским стандартам, остающейся к тому же верной своему политическому курсу «Ноль проблем с соседями».
Со слов министра иностранных дел Турции Ахмеда Давудоглу, в этой политике Армения также занимает место. Турции почти удалось улучшить отношения со всеми своими непосредственными соседями, и оставалась лишь Армения. Игра в Бурсе была хорошим предлогом для Турции доказать свои благие намерения. Турецкие власти сделали все, чтобы за несколько дней до игры прибывшая в Бурсу сборная Армении по футболу и армянская делегация находились в безопасности, как и показать гостеприимство Бурсы. В этом контексте стоит особо отметить усилия губернатора Бурсы Шаабедина Арпута, должным образом представившего гостеприимство Бурсы и ее жителей. В свою очередь, и жители Бурсы получили возможность доказать свое гостеприимство и уважение к армянским гостям. Особенно можно отметить служащих городской полиции Левента Агбугая и других, не только обеспечивших безопасность армянской делегации, но и оказавших помощь в сглаживании разных проблем, иногда возникающих перед армянской делегацией. Тем самым они высоко подняли честь турецкой полиции.
Как принято в мире и как отметили руководители Турции, футбольная игра – сугубо спортивное мероприятие и должна пройти в дружественной атмосфере. Однако так не думали некоторые силы в Турции и в Азербайджане. За дни до игры они будто готовились к серьезному военному действу против Армении. В Бурсе приступили к сбору подписей против визита президента Армении, сопровождаемому скандированием антиармянских лозунгов. Как известно, активно участвовали в этом мероприятии азербайджанские организации. Так называемая антиармянская коалиция стала муссировать идею заготовки 15000 азербайджанских флагов. Определенным турецко-азербайджанским силам удалось создать в Бурсе безосновательный и искусственный «флаговый» кризис. Премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган до игры заявил, что на стадионе не запрещается демонстрация азербайджанского флага, губернатор Бурсы также отметил, что на игру можно прийти с флагом любой страны. Несмотря на это, ФИФА в канун игры запретил демонстрацию на трибунах азербайджанского флага.
Тем не менее, на стадионе было около 300 азербайджанских флагов. Наличие азербайджанских флагов на трибунах стадиона Бурсы подтвердил и министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу, находясь с визитом в Баку. Надо также отметить, что с окна парикмахерской, расположенной напротив гостиницы с членами армянской делегации, также свисал азербайджанский флаг, однако ни один турецкий полицейский не заставил его убрать. Однако всего этого было мало Азербайджану. Азербайджан будто жаждал реальной войны с Арменией. И видя, что войны не произошло, развернул повсеместную антитурецкую истерию. «Старший брат» был обвинен в пренебрежении интересами младшего. Тут, видимо, забыли, что во имя Азербайджана Турция с 1993-го года держит Армению в блокаде, за что столько лет подвергается международному прессингу и критике. Азербайджан, видимо, забыл, что Турция долгие годы по всякому поводу представляет интересы Азербайджана. Азербайджан, вероятно, забыл, что Турция вот уже долгие годы пытается в пользу Азербайджана разрешить карабахский вопрос, в том числе, в разных международных инстанциях поддерживая любой антиармянский документ, представляемый азербайджанской стороной. И после всего этого Азербайджан дал своему «старшему брату» такой ответ: до игры в Бурсе в Баку сожгли портреты премьера и министра иностранных дел Турции. Сожгли портреты тех людей, которые по всякому поводу придают важность азербайджанским интересам. А уже после игры в Бурсе из аллеи «шахидов», посвященной, в том числе, и памяти турок, погибших при освобождении Баку в 1918-ом году, сняли турецкие знамена.
В Турции не могли понять этот шаг азербайджанских властей. А Давудоглу, не поверив этой горькой истине, скоропалительно заявил, что знамена были сняты с целью восстановления и вскоре вновь будут вывешены. Однако тому последовало изъятие турецкого знамени со здания ведомства по религиозным делам, принадлежащего посольству Турции. А позже, когда стало ясно, что знамена были сняты согласно действующему в Азербайджане закону, Давудоглу был вынужден сообщить в Баку, что подобный закон есть и в Турции, однако он не распространяется на азербайджанский флаг, выразив желание, чтобы и в Баку турецкие флаги не считались флагами чужой страны.
Для премьера Турции Эрдогана отказ Баку от вывешивания турецкого флага стал довольно неприятной неожиданностью. Каждый раз обращаясь к урегулированию армяно-турецких отношений, Эрдоган ссылается на азербайджанские интересы, повторяя, что интересы Азербайджана не пострадают в условиях нормализации армяно-турецких отношений. По поводу снятых в Баку турецких флагов Эрдоган выразил надежду, что «в Азербайджане понимают, что значит снимать турецкий флаг с места, посвященного памяти погибшим за освобождение Баку турецким воинам. Полагаю, азербайджанский народ обратится к тому». В Азербайджане нашлись силы, выразившие свой протест антитурецкому маршу в Азербайджане, однако их демонстрации протеста были быстро разогнаны азербайджанской полицией.
Игра в Бурсе вошла в историю и потому, что выявилась вся неконструктивная суть Азербайджана в деле установления мира в регионе и то, как эта страна относится к «старшему брату» — Турции, сделавшей столь много для «брата младшего».