Երկուշաբթի գիշերը տեղատարափ անձրեւը ջրհեղեղ է առաջացրել թուրքական առողջարանային Անթալիա նահանգում, հեղեղաջրերը քշել-տարել են մեքենաները, կան քանդված կամուրջներ, Կումլուջա շրջանի տեղական իշխանությունները ասում են, որ «նման իրավիճակի չեն հանդիպել վերջին հիսուն տարում», գրում է Star թերթը։
«Անթալիայի Կումլուջա շրջանում երեկոյից շարունակվող տեղատարափ անձրեւն ու ամպրոպը ուժգնացել է կեսգիշերից հետո»,- հայտնում է հրատարակությունը։ «Սալուր, Սարիկասու եւ Օրթաքոյ թաղամասերում տեղացած տեղատարափից հետո վարարել է շրջկենտրոնով անցնող Գավուր առուն»։
Փողոցներն ու պողոտաները վերածվել են լճի, կայանված մեքենաները քշվել են ջրհեղեղից։ Հարյուրավոր ջերմոցներ հեղեղվել են։ Բջջային հեռախոսներով «տնից դուրս մի եկեք», «փողոց դուրս մի եկեք» զգուշացումներ են տարածվել։
«Տարածաշրջանում 50 տարի նման աղետ չի եղել, հեղեղաջրերը կամուրջներ են քանդել, ուստի տեխնիկան չի կարողացել աշխատել։ Անձրեւաջրերը հեղեղումներ են առաջացրել՝ վնասելով առաջին հարկերն ու մեքենաները»,-ասել է Կումլուջայի քաղաքապետ Մուստաֆա Քելեօղլուն։

Ливень вызвал наводнение в турецкой курортной провинции Анталья в ночь на понедельник, паводком смыло машины, есть разрушенные мосты, местные власти района Кумлуджа заявляют, что «не сталкивались с такой ситуацией пятьдесят лет», пишет газета Star.
«В районе Кумлуджа в Анталье ливень и гроза, продолжавшиеся с вечера, усилились после полуночи, – передает издание. – После ливня, который прошел в районах Салур, Сарыкасу и Ортакёй, ручей Гавур, проходящий через районный центр, переполнился».
Улицы и проспекты превратились в озеро, припаркованные автомобили были сметены паводковыми водами. Сотни теплиц затоплены. По мобильным телефонам раздавались предупреждения «не выходите из своих домов», «не выходите на улицу».
Мэр Кумлуджи Мустафа Келеоглу сказал, что власти приведены в состояние высокой готовности из-за сильного дождя.
«Такого бедствия в районе не было уже 50 лет, паводковые воды разрушили мосты, поэтому техника не могла работать. Дождевая вода вызвала наводнения, повредив первые этажи и автомобили, – отметил он. – Хотя мы приложили усилия, мы не смогли справиться. Мы хотим, чтобы наши граждане были осторожны, чтобы не было человеческих жертв».