ԿԲ կանխատեսումների համաձայն՝ գնաճի որոշակի արագացում կլինի դեկտեմբեր ամսին, սակայն՝ մի փոքր ավելի ցածր, քան նախկինում ակնկալվում էր։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 13-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Այս պահի դրությամբ մեր կանխատեսումը տարվա համար 9-9.5 տոկոսի միջակայքում է»,– ասաց ԿԲ նախագահը։
Գալստյանը նշեց, որ համաշխարհային տնտեսությունում շարունակվում է տնտեսական ակտիվության նվազումը։ Սակայն ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում ընդլայնված պահանջարկի ու գնաճային սպասումների արդյունքում ձևավորված գնաճային միջավայրը դեռ պահպանվում է։
ԿԲ նախագահի խոսքով, զարգացած երկրների կենտրոնական բանկերը ևս գնաճը զսպելու համար առաջիկայում շարունակելու են խստացնել դրամավարկային պայմանները. «Գործընկեր երկրներում դրամավարկային պայմանների հետևողական խստացումը կնպաստի համաշխարհային պահանջարկի նվազմանը և միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում գների որոշակի ճշգրտմանը։ Արդյունքում համաշխարհային տնտեսությունից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում է գնաճային ազդեցության թուլացում»,– ասաց նա` հավելելով, որ գնաճի որոշակի դանդաղում արդեն նկատվում է հատկապես ներմուծվող պարենային ապրանքների շուկայում։
Այդուհանդերձ, բարձր պահանջարկն ու գնաճային բարձր սպասումները դեռ շարունակում են որոշիչ լինել հայաստանյան գնաճի վարքագծում։
ԿԲ–ի կանխատեսմամբ` գնաճը Հայաստանում աստիճանաբար կնվազի` միջնաժամկետ հորիզոնում կայունանալով նպատակային 4-4.5 տոկոսի սահմաններում։
Գալստյանը շեշտեց, որ անհրաժեշտության դեպքում ԿԲ–ն կիրականացնի գնաճի զսպման անհրաժեշտ միջոցառումներ։
Հիշեցնենք` պաշտոնական տվյալներով՝ սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2022թ. նոյեմբերը 2021թ. նոյեմբերի նկատմամբ) կազմել է 8.8%:

По прогнозам Центрального банка Армении, в декабре будет некоторое ускорение инфляции, однако несколько меньшее, чем ожидалось ранее. Об этом заявил на пресс-конференции 13 декабря глава ЦБ Мартин Галстян.
«На данный момент наш прогноз на год находится в диапазоне 9-9,5%», - заявил Галстян.
По его словам, в мировой экономике продолжается спад экономической активности. Однако инфляционная среда, сформированная в результате расширенного спроса и инфляционных ожиданий в основных странах-партнерах РА, сохраняется.
По словам Галстяна, центробанки развитых стран в ближайшее время также продолжат ужесточение денежно-кредитных условий с целью сдерживания инфляции. «Последовательное ужесточение денежно-кредитных условий в странах-партнерах поспсобствует сокращению мирового спроса и определенной корректировке цен на международных товарных рынках. В итоге, ожидается ослабление инфляционного влияния на экономику РА со стороны мировой экономики», - сказал он, добавив при этом, что уже наблюдается определенное замедление инфляции, особенно на рынке импортируемых продовольственных товаров.
Тем не менее, высокий спрос и высокие инфляционные ожидания продолжают оставаться определяющими в поведении инфляции в Армении.
По прогнозу ЦБ, инфляция в Армении постепенно понизится, стабилизировавшись в целевом диапазоне 4-4,5% в среднесрочном разрезе.
Галстян подчеркнул, что в случае необходимости ЦБ предпримет необходимые меры по сдерживанию инфляции.
Напомним, что, по официальным данным, 12-месячная инфляция на потребительском рынке (ноябрь 2022 года в сравнении с ноябрем 2021 года) составила 8,8%.