Ուրուգվայի խորհրդարանի անդամ Ռաֆայել Միքելինին առաջարկել է պետական բյուջեի ծախսերի մեջ ներառել Հայոց Ցեղասպանության թանգարան ստեղծելու հարցը, որը պետք է գործի պետության կողմից տրամադրվելիք որեւէ շենքում եւ պետք է ունենա նաեւ Ցեղասպանութեան ուսումնասիրության կենտրոն, հաղորդում է asbarez.com-ը:
Պատգամավորը նշել է, որ այդ առաջարկը պետք է ներառվի առաջիկա խորհրդարանի նիստի օրակարգում: Այս մասին նա նշել է Ուրուգվայ-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության հանձնախմբի ու Հարավային Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից կազմակերպված խորհրդաժողովի ժամանակ:
Ինչպես արդեն հայտնել է NEWS.am-ը, Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոն, ելույթ ունենալով Հայաստան-Ուրուգվայ հարաբերություններին նվիրված Ուրուգվայի խորհրդարանական համաժողովին, մասնավորապես ասել էր. «Համոզված եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինի անկախ եւ ժամանակի ընթացքում միանա Հայաստանին։ Սա է հարցի լուծման միակ ճանապարհը»։
Ուրուգվայի արտգործնախարարն ընդգծել էր նաեւ, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի պատմական մասն է, եւ իրենք այսօր ուսումնասիրում են պետական որոշումով համաձայնություն կայացնելու եւ ճանաչման հարցը:

Uruguayan MP Rafael Michelini proposed to include in the state budget expenditures the establishment of an Armenian Genocide museum, which shall operate in a state-allocated building and have a Genocide Research Center, asbarez.com informs.
The MP noted that his motion must be included in the agenda of the parliament’s next session. Michelini informed about this development during a conference jointly organized by the Uruguay-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Committee and the Armenian Cause Committee of South America.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, “I believe Nagorno-Karabakh should be independent and, in time, unite with Armenia. This is the only way to resolve the issue,” Uruguayan FM Luis Almagro had said at a recent Uruguayan parliamentary conference on Armenia-Uruguay relations.
Almagro had stated also that Karabakh is a historic part of Armenia and that Uruguay currently studies the case to formally recognize that state.