Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության աշխատանքային խմբի անդամներ՝ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանին և Հայ օգնության ֆոնդի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանին։
Արցախի ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացածառողջապահական համակարգի խնդիրները, դիտարկել դրանց հաղթահարմանն ուղղված հնարավոր մեխանիզմներն ու քայլերը։ Բժիշկների խոսքով՝ Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նպատակ ունի Արցախի շուրջ համախմբել հայ բժիշկներին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև Սփյուռքից, աշխարհի հեղինակավոր առողջապահական կառույցներում հնարավոր բոլոր միջոցներով իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող հումանիտար աղետի մասին, աջակցություն ցուցաբերել Արցախի Հանրապետության՝ ծանր պայմաններում հայտնված առողջապահական համակարգին։
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնության մեկնարկն արդեն տրվել է. առաջիկայում Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման կարիքների համար Արաբկիր բժշկական համալիրը 2․500․000 դրամ գումար կհատկացնի:
Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նախատեսում է նաև Արցախի առողջապահական հիմնարկներին աջակցելու կոչով դիմել ՀՀ առողջապահական բոլոր կառույցներին։

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Sergey Ghazaryan received members of the working group of Artsakh Humanitarian Aid Initiative, doctor of medical sciences, professor Ara Babloyan and head of healthcare programs of Armenian Relief Foundation Hambardzum Simonyan, the press service of Artsakh Foreign Ministry reported.
The sides discussed health system problems caused by Azerbaijan's blockade of Artsakh, considered possible mechanisms and steps to overcome them. According to the doctors, the initiative of humanitarian assistance to Artsakh is aimed at consolidating Armenian doctors not only in Armenia, but also in the Diaspora around Artsakh, informing prestigious medical institutions of the humanitarian disaster threatening Artsakh Armenians in all possible ways and supporting the healthcare system of the Republic of Artsakh in dire conditions.
Ara Babloyan informed that the initiative has already been launched: in the nearest future Arabkir medical complex will allocate 2 500 000 AMD for the needs of the Arevi Children's Medical Association in Stepanakert.
The initiative of humanitarian aid to Artsakh also plans to appeal to all medical structures of the Republic of Armenia to support medical institutions of Artsakh.