ԵՄ երկրները որոնողափրկարարական խմբեր են ուղարկել՝ օգնելու Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքների վերացման համար։ Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
«Եվրամիությունը ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմն ակտիվացնելու խնդրանքին ի պատասխան, հավաքել է որոնողափրկարարական խմբերին Թուրքիա ուղարկելու  համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ որոնողափրկարարական խմբեր են ուղարկվել Բուլղարիայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Ֆրանսիայից, Նիդեռլանդներից, Լեհաստանից եւ Ռումինիայից։ Իրենց օգնությունն են առաջարկել նաեւ Իտալիան եւ Հունգարիան։

European Union countries have sent search and rescue teams to help deal with the aftermath of the earthquake in Turkey, the European Commission said in a statement on its website.
"In an immediate response, the European Union has mobilised search and rescue teams for Türkiye following its request to activate the EU Civil Protection Mechanism," the statement said.
Search and rescue teams have been sent from Bulgaria, Croatia, the Czech Republic, France, the Netherlands, Poland and Romania. Also Italy and Hungary offered their assistance.
The official representative of the European Commission Balazs Ujvari said that so far there have been no requests for assistance from Syria.