ՎԶԵԲ-ը հետաքննություն է սկսել եվրոպական այդ ֆինանսական կառույցում Ադրբեջանի ներկայացուցչության ղեկավարի անօրինական գործողությունների հետ կապված մեքենայությունների եւ կոռուպցիայի գործով:
Ինչպես հաղորդում է haqqin.az-ը, բազմաթիվ փաստաթղթերի կեղծման մասին փաստերը ՎԶԵԲ-ի երկու ադրբեջանցի վարկառուներ Զամին Ալիեւը եւ Քյանան Ռասուլովը, որոնք համապատասխանաբար գլխավորում են GemZA Group եւ H&M AGRO ընկերությունները, փոխանցվել են Լոնդոնում ՎԶԵԲ-ի կենտրոնակայանի հետաքննության դեպարտամենտ: Գործում առկա են շինթույլտվություններ, կեղծ բանկային քաղվածքներ, կեղծ պայմանագրեր պատվիրատուների հետ՝ վաճառքների ծավալն արհեստականորեն ուռճացնելու համար, որոնք իրականում չեն եղել եւ այլն։
Պարզվել է, որ երկու վարկառուներն էլ նպատակային չեն օգտագործել ՎԶԵԲ-ից ստացված վարկային միջոցները: Այսպես, Gemza Group-ի սեփականատեր Զամին Ալիեւը կանխիկացրել է 14 մլն եվրո, իսկ H&M AGRO ընկերության սեփականատեր Քյանան Ռասուլովը՝ 2,4 մլն դոլար ստացված վարկային միջոցներից։ Ընդ որում, երկու ադրբեջանցի գործարարները հաջողությամբ խուսափել են բոլոր հարկային պարտավորություններից։
Սակայն հետաքննության գլխավոր ֆիգուրանտները ոչ թե Ալիեւն ու Ռասուլովն են, այլ Ասիֆ Մահմուդովը՝ ՎԶԵԲ-ի կենտրոնակայանին կից Ադրբեջանի ներկայացուցչության ղեկավարը, որն էլ հենց կառուցել է այդ ֆինանսական «բուրգը»։ ՎԶԵԲ-ի աուդիտորների տրամադրության տակ են հայտնվել փաստեր, որոնց համաձայն՝ Մահմուդովը պարբերաբար կաշառք է ստացել, նախաձեռնել է «պայմանագրային» մրցույթներ, անձամբ մասնակցել է փաստաթղթերի կեղծմանը, գերագնահատել է վարկառուների գրավադրվող գույքի գնահատումը եւ այլ խարդախություններ:
Բանկը նաեւ տեղեկացել է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցչության ղեկավար Զամին Ալիեւը եւ Քյանան Ռասուլովը ՎԶԵԲ-ի կողմից հավատարմագրված Value & Sources ընկերությունում իրենց գրավադրված գույքի գնահատում են իրականացրել, որի սեփականատերը Ասիֆ Մահմուդովի ցուցումով մի քանի անգամ բարձրացրել է դրա իրական արժեքը: Բացի այդ, Ասիֆ Մահմուդովը, «գործնական» կապեր հաստատելով մի քանի իրավաբանական խորհրդատուների հետ, որոնք նույնպես ունեցել են ՎԶԵԲ-ի հավատարմագրում, վարկառուներից ընդունել է ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր։
Պարզվել է նաեւ, որ տվյալ հետաքննությունը փորձում են «կոծկել» ՎԶԵԲ նախագահ, ֆրանսուհի Օդիլ Ռենո-Բասսոյի գլխավորած կենտրոնակայանում գտնվող որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը լրացուցիչ վարկեր է տրամադրել Gemza Group եւ H&M Agro ընկերություններին: Բանկի հրապարակած տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ Gemza Group-ին 5,6 մլն եվրոյի չափով վարկ է տրամադրվում Ադրբեջանում երեք ժամանակակից եւ բարձր արդյունավետությամբ չոր արտադրանքի պահեստների կառուցման համար: Gemza Group-ը ներկայացված է որպես Ադրբեջանի խոշորագույն ընկերություններից մեկը, որը տրամադրում է ինժինիրինգային ծառայություններ, այդ թվում՝ նավթագազային սարքավորումների մատակարարում։ Բանկը հայտարարել է, որ ընկերությունը փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր եկամուտները եւ ներկայումս մտնում է պահեստային բիզնես: Բանկը նաեւ հայտնել է, որ H&M Agro ընկերությանը 2 մլն դոլարի չափով տեղական վարկ է հատկացրել ժամանակակից ջերմոցային համալիրի կառուցման համար:

ЕБРР начал расследование по делу о махинациях и коррупции, связанного с противоправными действиями главы представительства Азербайджана в этой европейской финансовой структуре.
Как сообщает haqqin.az, факты о многочисленных подделках документации двумя азербайджанскими заемщиками ЕБРР - Замином Алиевым и Кянаном Расуловым, возглавляющих, соответственно, компании GemZA Group и H&M AGRO, были переданы в департамент расследования штаб-квартиры ЕБРР в Лондоне. В деле фигурируют фиктивные разрешения на строительство, подделанные банковские выписки, фиктивные контракты с заказчиками для искусственного завышения объема продаж, которых на самом деле не было, и т.д.
Выяснилось, что оба заемщика не использовали по целевому назначению полученные от ЕБРР кредитные средства. Так, Замин Алиев, владелец GemZA Group, обналичил 14 миллионов евро, а хозяин компании H&M AGRO Кянан Расулов – 2,4 миллиона долларов полученных кредитных средств. При этом оба азербайджанских бизнесмена успешно избежали всех налоговых обязательств.
Однако главными фигурантами расследования являются не Алиев с Расуловым, а Асиф Махмудов – глава представительства Азербайджана при штаб-квартире ЕБРР, который, собственно, и воздвиг эту финансовую «пирамиду». В распоряжении аудиторов ЕБРР оказались факты, в соответствии с которыми Махмудов систематически получал взятки, инициировал «договорные» тендеры, лично участвовал в фальсификации документов, завышал оценку закладываемого имущества заемщиков и в прочих махинациях.
Банк также узнал, что по инициативе главы представительства Азербайджана Замин Алиев и Кянан Расулов провели оценку своего заложенного имущества в аккредитованной ЕБРР компании Value & Sources, владелец которой по указанию Асифа Махмудова завысил его реальную стоимость в несколько раз. Помимо этого, Асиф Махмудов, наладив «деловые» контакты с несколькими юридическими консультантами, которые также имели аккредитацию ЕБРР, принимал от заемщиков заведомо фиктивные документы.
Также выяснилось, что данное расследование пытаются «замять» некоторые высокопоставленные лица в штаб-квартире Европейского банка реконструкции и развития, возглавляемого президентом ЕБРР, француженкой Одиль Рено-Бассо.
В декабре прошлого года Европейский банк реконструкции и развития выделил дополнительные кредиты компаниям Gemza Group и H&M Agro. В информации, обнародованной банком, говорится, что Gemza Group предоставляется кредит в размере 5,6 миллиона евро на строительство в Азербайджане трех современных и высокоэффективных складов сухой продукции. Gemza Group представлена как одна из крупнейших компаний Азербайджана, предоставляющих инжиниринговые услуги, в том числе поставку нефтегазового оборудования. Банк заявил, что компания пытается диверсифицировать свои доходы и в настоящее время выходит на складской бизнес. Также банк сообщил, что выделил компании H&M Agro местный кредит в размере 2 миллионов долларов на строительство современного тепличного комплекса.