Թուրքիայում հզոր երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 3549-ի, հայտարարել է երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը ժողովրդին հղած ուղերձում: Սիրիայում, Կարմիր Խաչի գնահատականներով, առնվազն 1,5 հազար մարդ է զոհվել, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք ունենք 3549 զոհ եւ 22 հազար 168 վիրավոր։ Մեզ համար ամենամեծ մխիթարությունն այն է, որ այսօրվա դրությամբ ավելի քան 8 հազար մեր քաղաքացիներ ողջ են եւ դուրս են բերվել փլատակների տակից»,-ասել է Էրդողանը։
Նա ընդգծել է, որ տարերային աղետը ազդել է 10 նահանգների վրա, որտեղ բնակվում է մոտ 13 միլիոն մարդ:
«Մենք բախվել ենք խոշորագույն աղետներից մեկին ոչ միայն հանրապետության պատմության մեջ, մեր աշխարհագրության մեջ, այլեւ աշխարհում»,-կարծում է նա:
Ավելի վաղ նա հայտարարել է տուժած շրջաններում երեք ամիս ժամկետով արտակարգ դրություն մտցնելու մասին։
Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցում է ավելի քան 53 հազար մարդ, ընդ որում՝ նրանց թիվն անընդհատ ավելանում է Թուրքիայից եւ արտերկրից ժամանած թիմերի հաշվին։
7,4 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել Քահրամանմարաշ նահանգում նախօրեին վաղ առավոտյան։ Ինչպես նշել է Էրդողանը, այն ամենաուժեղն է դարձել 1939 թվականից ի վեր։ Դրան հաջորդել են երեք տասնյակ հետցնցումներ, իսկ օրվա կեսին՝ նոր հզոր ցնցումներ՝ 7,7 մագնիտուդով: Երկրաշարժը զգացվել է Լիբանանում, Իրաքում, Իսրայելում, Հայաստանում, Վրաստանում, Աբխազիայում եւ Ռուսաստանի տարածքում՝ Սոչիում:
Լրջորեն տուժել են նաեւ սիրիական Հալեպ, Լաթաքիա, Համա եւ Տարտուս Նահանգները։ Սիրիայի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալներով՝ այնտեղ զոհվել է 812 մարդ, տուժել՝ 1449-ը։ Իսկ Կարմիր խաչի միջազգային ֆեդերացիան զոհերի թիվը գնահատել է ավելի քան 1,5 հազար, տուժածների թիվը՝ 3,5 հազար։

Число погибших при мощном землетрясении в Турции достигло 3549 человек, заявил президент страны Реджеп Тайип Эрдоган в обращении к народу. В Сирии, по оценкам Красного Креста, погибли не менее полутора тысяч человек, передает РИА Новости.
«У нас 3 549 погибших и 22 тысячи 168 раненых. Самым большим утешением для нас является то, что на сегодняшний день более восемь тысяч наших граждан были спасены живыми из-под завалов», — сказал Эрдоган.
Он подчеркнул, что стихийное бедствие коснулось 10 провинций, в которых проживают порядка 13 миллионов человек.
«Мы столкнулись с одной из крупнейших катастроф не только в истории республики, в нашей географии, но и в мире», - считает он.
Ранее он объявил о введении в пострадавших регионах режима чрезвычайного положения сроком на три месяца.
По словам президента Турции, в поисково-спасательных работах принимают участие свыше 53 тысяч человек, причем их число постоянно увеличивается за счет команд из Турции и из-за рубежа.
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло в провинции Кахраманмараш накануне рано утром. Как отмечал Эрдоган, оно стало самым сильным с 1939 года. Затем последовали три десятка афтершоков, а в середине дня — новые мощные толчки магнитудой 7,7. Землетрясение ощущалось в Ливане, Ираке, Израиле, Армении, Грузии, Абхазии и на территории России, в Сочи.
Серьезно пострадали также сирийские провинции Алеппо, Латакия, Хама и Тартус. По последним данным Минздрава Сирии, там погибли 812 человек, пострадали 1449. А Международная федерация Красного Креста оценила число жертв в более чем 1,5 тысячи человек, пострадавших — в 3,5 тысячи.