Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժերի հասցրած ընդհանուր վնասը, որից տուժել են 10 նահանգներ, զգալիորեն կգերազանցի 4 միլիարդ դոլարը, որի մասին ավելի վաղ հայտնել էր Fitch-ը։ Այս մասին հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ի թղթակցին տված հարցազրույցում ասել է Հաթայ նահանգի IHH մարդասիրական խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի գլխավոր համակարգող Բիլալ Քայան։
«Այն թիվը, որի մասին նշվել է [Fitch գործակալության կողմից]՝ 4 միլիարդ դոլարը եւ նույնիսկ հինգը, շատ քիչ է։ Տեսեք, միայն Իսկենդերուն քաղաքում 200 շենք է քանդվել։ Առնվազն 3000 բնակարան պետք է վերակառուցենք։ Եվ դա ընդամենը մեկ քաղաք է: Այնպես որ, եթե նախնական գնահատենք, վնասը մի քանի անգամ ավելի կլինի, քան հայտարարված թվերը»,- ասել է նա։
Քայան ասել է, որ այս պահին «թուրքական մարդասիրական կազմակերպությունները, անհատները եւ իշխանությունները լուծում են տուժած շրջանների քաղաքացիներին անհրաժեշտ ամեն ինչով ապահովելու հարցը»: «Բայց դա կարճաժամկետ հեռանկարում: Խոսքն այն մասին է, որ մարզերի վերականգնումը, բնականոն կյանքին վերադարձը կշարունակվի ամիսներով։ Եվ այս ընթացքում մեզ անհրաժեշտ կլինի դրսից օգնություն՝ քաղաքացիներին անհրաժեշտ ամեն ինչով ապահովելու համար»,- ասել է նա։

The total damage from the earthquakes in Turkey, which have affected 10 provinces, will far exceed $4 billion, Fitch Ratings earlier reported. Bilal Kaya, chief coordinator of one of Turkey's largest humanitarian organizations IHH in Hatay province, said this in a conversation with TASS correspondent on Thursday.
"The figure that was talked about [by Fitch agency], $4 billion, yes even five, is very little. You see, 200 buildings were destroyed only in the city of Iskenderun. At the very least, we need to rebuild 3,000 apartments. And that's just one city. So, if we make a preliminary assessment, the damage is several times greater than the figures announced," he said.
Kaya said that, for now, "Turkish humanitarian organizations, private individuals, and authorities are coping with providing citizens in the affected regions with everything they need." "But this is in the short term. What we are saying is that the recovery of the regions, the return to normal life will take months. And during this period, we will need help from abroad to provide the citizens with what they need," he pointed out.