Ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժերը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում Եվրոպայում ամենասարսափելի բնական աղետն էր, ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հայտարարության մեջ, գրում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Մենք դեռ կիմանանք աղետի մասշտաբները: Դրա իրական վնասը հաշվարկված չէ», - ասել է ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Հանս Կլյուգեն:
Նրա խոսքով, ավելի քան 31,000 մարդ մահացել է Թուրքիայում, իսկ մոտ 5,000-ը՝ Սիրիայում: Բացի այդ, երկու երկրներում առնվազն 26 միլիոն մարդ մարդասիրական օգնության կարիք ունի։ Կլյուգեն նշել է, որ ԱՀԿ-ն արդեն կոչ է արել այդ նպատակով 43 միլիոն դոլար հատկացնել:
«Ես ակնկալում եմ, որ առաջիկա օրերին այդ գումարն առնվազն կկրկնապատկվի»,- հավելել է խոսնակը։
Հայտարարության մեջ ԱՀԿ-ն նաև անհանգստություն է հայտնել վարակիչ հիվանդությունների տարածման աճի վերաբերյալ, ինչը հնարավոր է ջրամատակարարման խաթարման և աղետի վայրերում հակասանիտարական պայմանների պատճառով։
Թուրքիայի իշխանությունների տվյալներով, շուրջ 80,000 մարդ գտնվում է հիվանդանոցներում ինչը հսկայական ծանրաբեռնվածություն է երկրի առողջապահական համակարգի վրա, որը եւս մեծապես տուժել է աղետից։
«Մենք նախաձեռնել ենք շտապօգնության մեքենաների ամենամեծ տեղակայումը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում մեր 75-ամյա պատմության ընթացքում», - ամփոփել է Հանս Կլյուգեն:
Նշենք, որ Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում փետրվարի 6-ին ինը ժամ ընդմիջումով 7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժեր են տեղի ունեցել։ Ստորգետնյա ցնցումները, որին հաջորդել են հարյուրավոր հետցնցումներ, զգացվել են երկրի 10 նահանգներում և հարակից նահանգներում, այդ թվում՝ Սիրիայում։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) назвала произошедшие более недели назад в Турции и Сирии землетрясения страшнейшим стихийным бедствием в Европе за последнее столетие, передает РИА Новости.
«Мы еще узнаем о масштабах бедствия. Его реальный ущерб не подсчитан», - заявил региональный директор ВОЗ Ханс Клюге. По его словам, в результате землетрясения в Турции погибли более 31 000 человек, а около 5 000 человек погибли в Сирии. Кроме того в обеих странах по меньшей мере 26 млн. человек нуждаются в гуманитарной помощи. Клюге отметил, что ВОЗ уже выступила с призывом предоставить с этой целью 43 млн. долларов.
«Я ожидаю, что в ближайшие дни эта сумма по меньшей мере удвоится», - добавил он. В своем заявлении ВОЗ также выразила обеспокоенность в связи с ростом инфекционных заболеваний, который возможен в связи с нарушением водоснабжения и антисанитарных условий в зонах бедствия.
По данным властей Турции, около 80 000 человек госпитализированы, что является огромной нагрузкой на систему здравоохранения страны, которая также значительно пострадала из-за землетрясения.
«Мы инициировали крупнейшее развертывание машин скорой помощи в европейском регионе ВОЗ за всю нашу 75-летнюю историю», — заключил Ханс Клюге.
Отметим, что 6 февраля в провинции Кахраманмараш, расположенной на юго-востоке Турции, с интервалом в девять часов произошли землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6. Подземные толчки, за которыми последовали сотни подземных толчков, ощущались в 10 провинциях и соседних странах, включая Сирию.