Ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժերը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում Եվրոպայում ամենասարսափելի բնական աղետն էր, ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հայտարարության մեջ, գրում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Մենք դեռ կիմանանք աղետի մասշտաբները: Դրա իրական վնասը հաշվարկված չէ», - ասել է ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Հանս Կլյուգեն:
Նրա խոսքով, ավելի քան 31,000 մարդ մահացել է Թուրքիայում, իսկ մոտ 5,000-ը՝ Սիրիայում: Բացի այդ, երկու երկրներում առնվազն 26 միլիոն մարդ մարդասիրական օգնության կարիք ունի։ Կլյուգեն նշել է, որ ԱՀԿ-ն արդեն կոչ է արել այդ նպատակով 43 միլիոն դոլար հատկացնել:
«Ես ակնկալում եմ, որ առաջիկա օրերին այդ գումարն առնվազն կկրկնապատկվի»,- հավելել է խոսնակը։
Հայտարարության մեջ ԱՀԿ-ն նաև անհանգստություն է հայտնել վարակիչ հիվանդությունների տարածման աճի վերաբերյալ, ինչը հնարավոր է ջրամատակարարման խաթարման և աղետի վայրերում հակասանիտարական պայմանների պատճառով։
Թուրքիայի իշխանությունների տվյալներով, շուրջ 80,000 մարդ գտնվում է հիվանդանոցներում ինչը հսկայական ծանրաբեռնվածություն է երկրի առողջապահական համակարգի վրա, որը եւս մեծապես տուժել է աղետից։
«Մենք նախաձեռնել ենք շտապօգնության մեքենաների ամենամեծ տեղակայումը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում մեր 75-ամյա պատմության ընթացքում», - ամփոփել է Հանս Կլյուգեն:
Նշենք, որ Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում փետրվարի 6-ին ինը ժամ ընդմիջումով 7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժեր են տեղի ունեցել։ Ստորգետնյա ցնցումները, որին հաջորդել են հարյուրավոր հետցնցումներ, զգացվել են երկրի 10 նահանգներում և հարակից նահանգներում, այդ թվում՝ Սիրիայում։

The World Health Organization (WHO) has called the earthquakes that occurred more than a week ago in Turkey and Syria the worst natural disaster in Europe in the last century, Le Monde reported
"We are witnessing the worst natural disaster in the WHO European region for a century and we are still learning about its magnitude," Hans Kluge, WHO regional director for Europe, told journalists.
Kluge also said the health body had "initiated the largest deployment of emergency medical teams" in the 75-year history of the WHO European region. "Twenty-two emergency medical teams have arrived in Turkey so far," Kluge noted, adding they would integrate into "Turkey's ongoing health response".
About 80,000 people have been hospitalized, according to Turkish authorities, a huge strain on the country's health care system, which was also hit hard by the earthquake.
On February 6, the province of Kahramanmarash, located in the southeast of Turkey, was hit by earthquakes of magnitude 7.7 and 7.6 at intervals of nine hours. Underground shocks, followed by hundreds of aftershocks, were felt in 10 provinces and neighboring countries, including Syria.