Նախագահ Ջո Բայդենը հինգշաբթի հրապարակել է 2024թ. պետական ծախսերի պլանը 6,8 տրլն դոլարի չափով։ Պլանով տասնյակ նոր քաղաքական նախաձեռնությունների եւ կորպորացիաների ու հարուստ մարդկանց համար հարկերը բարձրացնելու կոչ է արվում։ Սակայն հանրապետականներն անմիջապես հայտարարել են, որ այդ պլանը Կոնգրեսի հավանությանն արժանանալու շանս չունի, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Բայդենը կոչ է արել ավելացնել ֆինանսավորումը Չինաստանի տնտեսական եւ ռազմական ազդեցությանը դիմակայելու համար, ավելացնել առողջապահության ծախսերը երիտասարդ եւ տարեց ամերիկացիների, նոր կրթական նախագծերի եւ շրջակա միջավայրի պահպանության դաշնային գործակալության հաստիքն ընդլայնելու համար։
«Չինաստանը Միացյալ Նահանգների միակ մրցակիցն է, որը մտադիր է փոխել միջազգային կարգը եւ դրա համար էլ ավելի շատ տնտեսական, դիվանագիտական, ռազմական եւ տեխնոլոգիական հզորություն ունի»,- նշվել է Սպիտակ տան բյուջեի կարճ բովանդակության մեջ։
Բյուջեի պլանի հրապարակումը կայացել է այն պահին, երբ ԱՄՆ-ը բախվել է հասունացող բանակռիվների այն մասին, թե ինչպես բարձրացնի երկրի 31,4 տրլն դոլար պարտքի շեմը. ներկա պահին դա այն դրամական միջոցների սահմանն է, որոնք կառավարությունը կարող է վերցնել իր հաշիվները վճարելու համար։
Եթե Բայդենը եւ Կոնգրեսը չկարողանան առաջիկա ամիսներին պայմանավորվել պարտքի շեմը բարձրացնելու մասին, ԱՄՆ-ը կարող է առաջին անգամ իր ֆինանսական պարտավորությունների դեֆոլտ հայտարարել, ինչը կհանգեցնի ֆինանսական աղետի, որը կարող է ազդել համաշխարհային շուկաների վրա եւ բարձրացնել գործազրկությունը երկրի ներսում։
Բայդենի հակառակորդները հանրապետականների կողմից վերահսկվող Ներկայացուցիչների պալատում կոչ են արել զգալիորեն կրճատել, ոչ թե ավելացնել ֆինանսավորումը, որպեսզի զսպվի բյուջեի քրոնիկական դեֆիցիտը, որը ներկայում կազմում է տարեկան ավելի քան 1 տրլն դոլար։
Ըստ հանրապետականների՝ պետական ծախսերը դուրս են եկել վերահսկողությունից, եւ առանձին ծրագրեր պետք է խիստ կրճատվեն կամ վերացվեն։
Բայդենն, ընդհակառակը, կոչ է անում ավելացնել տարեկան ավելի քան 400 000 դոլար վաստակող ամերիկացիների եւ կորպորացիաների հարկերը, որպեսզի ֆինանսավորվեն արդեն գոյություն ունեցող եւ նոր ծրագրերը։ Հանրապետականները դեռ պետք է ճշտեն, թե ինչ ծրագրեր են առաջարկում կրճատել կամ փակել։ Ընդդիմադիր կուսակցության պլանը պետք է ներկայացվի հաջորդ ամիս։

Президент Джо Байден в четверг обнародовал план государственных расходов на 2024 год на сумму 6,8 трлн долларов, в котором содержится призыв к десяткам новых политических инициатив и к повышению налогов для корпораций и богатых людей. Однако республиканцы сразу заявили, что у этого плана нет шансов получить одобрение Конгресса, сообщает «Голос Америки».
Байден призвал увеличить финансирование для противодействия экономическому и военному влиянию Китая, увеличить расходы на здравоохранение для молодых и пожилых американцев, новые образовательные проекты и расширение штата федерального Агентства по охране окружающей среды.
«Китай является единственным конкурентом Соединенных Штатов, намеревающимся изменить международный порядок и обладающим все большей экономической, дипломатической, военной и технологической мощью для этого», — говорится в кратком содержании бюджета Белого дома.
Публикация бюджетного плана состоялась в тот момент, когда США столкнулись с назревающими дебатами о том, как поднять потолок долга страны в размере 31,4 трлн долларов — в данный момент это предел денежных средств, которые правительство может занять для оплаты своих счетов.
Если Байден и Конгресс не смогут договориться об увеличении потолка долга в ближайшие месяцы, США могут впервые объявить дефолт по своим финансовым обязательствам, что приведет к финансовой катастрофе, которая может повлиять на мировые рынки и повысить безработицу внутри страны.
Противники Байдена в подконтрольной республиканцам Палате представителей призвали к значительному сокращению, а не увеличению финансирования, чтобы обуздать хронический бюджетный дефицит, который в настоящее время составляет более 1 триллиона долларов в год.
Республиканцы говорят, что государственные расходы вышли из-под контроля, и отдельные программы должны быть резко урезаны или упразднены.
Байден, напротив, призывает к повышению налогов для американцев, зарабатывающих более 400 000 долларов в год, и для корпораций, чтобы профинансировать уже существующие и новые программы. Республиканцам еще предстоит уточнить, какие программы они предлагают урезать или ликвидировать. План оппозиционной партии должен быть представлен в следующем месяце.