Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հացահատիկի գործարքը, ամենայն հավանականությամբ, կերկարաձգվի մարտի 18-ից։ Այս մասին կիրակի օրը Թուրքիայի զինված ուժերի բազայում Anadolu գործակալության խմբագիրների հետ կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը։
«Երկու կողմերն էլ դրական են տրամադրված, վստահ են, որ արդյունքը դրական է լինելու։ Մենք հավատում ենք, որ գործարքը մարտի 18-ին կերկարաձգվի», - ասել է Աքարը։
Մարտի սկզբին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան գործադրում է ամեն ջանք՝ երկարաձգելու ՄԱԿ-ի կողմից աջակցություն ստացած նախաձեռնությունը, որը Ուկրաինային թույլ է տալիս հացահատիկ արտահանել Ռուսաստանի կողմից արգելափակված նավահանգիստներից՝ իր զորքերի մուտքից հետո:
Չավուշօղլուն նաեւ ասել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ քննարկել է գործարքը երկարաձգելու ջանքերը։
«Սեւծովյան հացահատիկի նախաձեռնությունը», որը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի եւ Թուրքիայի միջնորդությամբ, անցած հուլիսին թույլ է տվել հացահատիկ արտահանել Ուկրաինայի երեք նավահանգիստներից: Համաձայնագիրը երկարաձգվել է նոյեմբերին եւ լրանում է մարտի 18-ին, եթե երկարաձգման շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի։
Ավելի վաղ Ռուսաստանը հայտարարել էր, որ կհամաձայնի երկարաձգել հացահատիկի սեւծովյան գործարքը միայն այն դեպքում, եթե հաշվի առնվեն սեփական գյուղմթերք արտադրողների շահերը:

Зерновая сделка между РФ и Украиной, вероятнее всего, будет продлена с 18 марта. Об этом в воскресенье заявил министр обороны Турции Хулуси Акар на круглом столе редакторов агентства Анадолу на базе ВС Турции.
«Обе стороны настроены позитивно, уверены, что исход будет положительным. Полагаем, 18 марта сделка будет продлена»,- отметил Акар.
В начале марта министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил в воскресенье, что Анкара прилагает все усилия для продления инициативы, поддержанной ООН, которая позволила Украине экспортировать зерно из портов, блокированных Россией после ввода ее войск.
Чавушоглу также сказал, что обсудил усилия по продлению сделки с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Черноморская зерновая инициатива, посредниками в которой выступили Организация Объединенных Наций и Турция, в июле прошлого года позволила экспортировать зерно из трех украинских портов. Соглашение было продлено в ноябре и истекает 18 марта, если не будет достигнута договоренность о продлении.
Ранее Россия заявила, что согласится продлить соглашение по зерну в Черном море только в том случае, если будут учтены интересы ее собственных сельскохозяйственных производителей.
Министр обороны Турции заявил о позитивном настрое Москвы и Киева по вопросу продления зерновой сделки