ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը իր նախորդ Դոնալդ Թրամփին մեղադրել է Silicon Valley-ի եւ Signature Bank-ի փլուզման մեջ։ Այս մասին նա ասել է Սպիտակ տանը իր ելույթի ժամանակ։
Միաժամանակ Բայդենը կարծում է, որ ամերիկացիները կարող են վստահ լինել երկրի բանկային համակարգի անվտանգության հարցում։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ քաղաքացիները վնասներ չեն կրի Silicon Valley-ի եւ Signature Bank-ի հետ կապված իրավիճակի պատճառով։
Ավելի վաղ ամերիկյան CNN հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ Silicon Valley Bank-ի (SVB) փլուզման հետեւանքները վերացնելու ԱՄՆ իշխանությունների փորձը չի կարողացել հանգստացնել ներդրողներին եւ համաշխարհային խուճապ է առաջացրել ֆինանսական շուկայում։ CNN-ը նշում է, որ չնայած HSBC-ի (FTRXX) կողմից SVB-ի բրիտանական մասնաճյուղը 1 ֆունտով գնելուն եւ այն հավաստիացումներին, որ հաճախորդները կկարողանան շարունակել բանկային գործարքները սովորական ռեժիմով, արժեթղթերը սկսել են նվազել վաղ առավոտյան սակարկումների ժամանակ: Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ սակարկումների մեկնարկից հետո եվրոպական Euro Stoxx 600 ինդեքսն ընկել է 2,5%-ով, լոնդոնյան FTSE 100-ը՝ 2,2%-ով, իսկ Stoxx Europe 600 Banks-ը 2021 թվականի մարտից ի վեր առաջին անգամ էժանացել է 5%-ով:
Մինչ այս ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (ԴՊՀ) որոշել էր բանկերին լրացուցիչ միջոցներ տրամադրել ֆինանսական կայունությունը պահպանելու համար։
Նախօրեին ԱՄՆ ֆիննախը, Դաշնային պահուստային համակարգը եւ ԱՄՆ Ավանդների ապահովագրման դաշնային հանձնաժողովը համատեղ հայտարարությամբ SVB-ի բոլոր ավանդատուներին խոստացել էին երկուշաբթի օրվանից՝ մարտի 13-ից հասանելիություն ապահովել ավանդներին:

Президент США Джо Байден обвинил своего предшественника Дональда Трампа в крахе банков Silicon Valley и Signature Bank. Об этом он сказал в ходе своего выступления в Белом доме.
При этом Байден считает, что американцы могут быть уверены в безопасности банковской системы страны. Он отметил, что граждане США не понесут потерь из-за ситуаций с Silicon Valley и Signature Bank.
Ранее американский телеканал CNN сообщал, что попытка властей США, связанная с устранением последствий краха Silicon Valley Bank (SVB), не смогла успокоить инвесторов и вызвала глобальную панику на финансовом рынке. В CNN указали, что, несмотря на покупку HSBC (FTRXX) британского подразделения SVB за 1 фунт стерлингов и заверения, что клиенты смогут продолжить банковские операции в обычном режиме, акции на ранних утренних торгах начали падать. В сообщении отметили, что европейский эталонный индекс Euro Stoxx 600 после начала торгов сократился на 2,5%, лондонский FTSE 100 снизился на 2,2%, а Stoxx Europe 600 Banks обвалился на 5% впервые с марта 2021 года.
До этого Федеральная резервная система Соединенных Штатов приняла решение предоставить банкам дополнительные средства для защиты финансовой устойчивости.
Накануне Минфин США в совместном заявлении с Федеральной резервной системой (ФРС) и Федеральной комиссией по страхованию вкладов США пообещал всем вкладчикам SVB доступ к вкладам с понедельника, 13 марта.