Թուրքիայի քաղաքացուն մինչեւ 15 տարվա ազատազրկում է սպառնում հիվանդության թերթիկը կեղծելու համար, հայտնում է DHA-ն։
Կոնյա նահանգում մասնավոր բուժկենտրոնի աշխատակից Սաիտ ՈՒ․-ն 4 օր բացակայել է աշխատանքից հիվանդության պատրվակով, որպես ապացույց նա կենտրոնի ղեկավար Մեհմետ Էվրիմին հիվանդության թերթիկ է ուղարկել։
Էվրիմը ցանկացել է հիվանդանոցում այցելել աշխատակցին, սակայն նա հրաժարվել է։
Էվրիմի կողմից իրականացված ստուգումների ժամանակ պարզվել է, որ Սաիտը հիվանդանոցում չի հայտնվել, նա նաեւ հասցրել է սոցցանցում լուսանկար տարածել Մերսինի լողափից։
Սաիտն իրավիճակը բացատրել է նրանով, որ կորոնավիրուսի կասկածներ է ունեցել եւ չի գնացել հիվանդանոց, եւ ծանոթ բուժքրոջը խնդրել է հիվանդության թերթիկ պատրաստել։ Նա թերթիկի լուսանկարն ուղարկել է հեռախոսով։
Կենտրոնի ղեկավարը դատի է տվել աշխատակցին, առաջին դատական նիստը նշանակվել է հուլիսին։ Աշխատակցին խարդախության եւ փաստաթղթերի կեղծման համար մինչեւ 15 տարվա ազատազրկում է սպառնում, իսկ բժշկին եւ բուժքրոջը մինչեւ 11 տարվա ազատազրկում` լիազորությունները չարաշահելու եւ փաստաթղթերը կեղծելու համար:

Гражданину Турции грозит до 15 лет тюремного заключения за подделку больничного, сообщает агентство DHA.
Сотрудник частного медцентра в провинции Конья Саит У. в июле отсутствовал на работе четыре дня под предлогом болезни, в качестве подтверждения он отправил владельцу центра Мехмету Эвриму больничный.
Эврим пожелал посетить сотрудника в больнице, но тот отказался. В ходе проведенных Эвримом проверок выяснилось, что в больнице Саит не появлялся, а также он умудрился поделиться в соцсети фотографией с пляжа в Мерсине.
Саит объяснил ситуацию тем, что подозревал у себя симптомы коронавируса и не стал идти в больницу, а попросил знакомую медсестру подготовить больничный. Та отправила фотографию больничного по телефону.
Владелец центра подал в суд на сотрудника, первое судебное заседание намечено на июль. Сотруднику грозит до 15 лет тюрьмы за мошенничество и подделку документов, а врачу и медсестре до 11 лет тюрьмы за злоупотребление полномочиями и подделку документов.