Թուրքիայի արտգործնախարարությունը ողջունել է թուրքական դրոշների՝ Բաքվի շեհիդների ծառուղի վերադարձը։ Ինչպես հայտնում է Cihan գործակալությունը, հոկտեմբերի 28-ին թուրքական արտաքին գերատեսչությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը գիտակցում են դրոշի նշանակությունը եւ նրա սրբությունը։
«Արտգործնախարար Դավութօղլուի Բաքու կատարած այցի ժամանակ մեկ անգամ եւս փոխհամաձայնեցվել է, որ ինչպես ադրբեջանական դրոշն օտար չէ Թուրքիայի համար, այնպես էլ թուրքական դրոշը՝ Ադրբեջանի համար։ Կասկած չկա, որ ապագայում եւ՛ Թուրքիան եւ՛ Ադրբեջանը թուրքական ժողովրդի երկու դրոշներին ավելի մեծ ուշադրություն կհատկացնեն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Day.az գործակալությունը հիշեցնում է, որ թուրքական Բուրսա քաղաքում հոկտեմբերի 14-ին կայացած Հայաստան-Թուրքիա խաղի ժամանակ Ադրբեջանի դրոշն անարգվել է։ Պաշտոնական Անկարան հայտարարել էր, թե դա սադրանք է , եւ Բուրսայում մի ոստիկանի էր պատժել։ Դրանից հետո՝ հոկտեմբերի 15-ին, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի դրոշներն իջեցվել էին շեհիդների ծառուղուց։ Իջեցվել էին նաեւ Թուրքիայի կրոնական հարցերով զբաղվող համապատասխան շենքի դիմաց գտնվող դրոշները։ Սակայն հոկտեմբերի 28-ին երկու երկրների դրոշները կրկին բարձրացվել են։

МИД Турции приветствовал возвращение турецких флагов на аллею шехидов в Баку. Как сообщает агентство Cihan, 28 октября турецкое внешнеполитическое ведомство распространило заявление, в котором говорится, что Турция и Азербайджан осознают значение флага и его святость.
«Во время визита министра иностранных дел Ахмета Давудоглу в Баку, еще раз взаимно было подтверждено, что как азербайджанский флаг не является чужим для Турции, так и турецкий флаг также не чужд для Азербайджана. Нет сомнения в том, что в будущем и Турция и Азербайджан будут относиться к своим флагам, двум флагам тюркского народа, с еще большим вниманием», — говорится в заявлении.
Агентство Day.az напоминает, что в турецком городе Бурса 14 октября во время футбольного матча Турция-Армения был оскорблен флаг Азербайджана. Официальная Анкара заявила, что это было провокацией, и наказала одного полицейского чиновника в Бурсе. После этого 15 октября были убраны флаги Азербайджана и Турции вокруг мемориала турецким военным-шехидам на Аллее шехидов. Также были спущены флаги Азербайджана и Турции перед Атташе по религиозным делам Турции. Однако в ночь на 28 октября возле мемориала турецким воинам вновь были подняты флаги Турции и Азербайджана.