ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Սլովակիայի քաղաքացու նկատմամբ, որը կասկածվում է Հյուսիսային Կորեայից Ռուսաստանին զենք մատակարարելու մեջ: Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ Բրատիսլավայի 56-ամյա բնակիչ Աշոտ Մկրտիչեւը 2022 թվականի վերջից մինչեւ 2023 թվականի սկիզբը ներգրավված է եղել Ռուսաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ ավելի քան երկու տասնյակ տեսակի զենքի եւ զինամթերքի վաճառքի եւ փոխանակման կազմակերպման մեջ։.
Նախարարությունը պարզաբանել է, որ զենքի դիմաց ԿԺԴՀ-ն ստացել է «տարբեր իրեր՝ մարդատար ինքնաթիռներից մինչեւ հումք եւ ապրանքներ»։

США ввели санкции против гражданина Словакии, подозреваемого в причастности к поставкам оружия из КНДР в Россию. Об этом сообщает BBC.
По данным Минфина США, 56-летний житель Братиславы Ашот Мкртычев был причастен к организации сделок по купле-продаже и бартеру более двух десятков разновидностей вооружений и боеприпасов между Россией и Северной Кореей в период между концом 2022 и началом 2023 года.
В ведомстве уточнили, что в обмен на вооружение КНДР получила «различные предметы - от пассажирских самолетов до сырья и товаров».
В заявлении не уточняется, были ли какие-то сделки, заключенные при посредничестве Мкртычева, завершены.