Ռուսաստանը ստանձնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը՝ չնայած Ուկրաինան խորհրդի անդամներին կոչ է արել արգելափակել այդ քայլը, հաղորդում է BBC-ն:
Խորհրդի 15 անդամներից յուրաքանչյուրը մեկ ամիս նախագահում է ռոտացիայի սկզբունքով:
Ռուսաստանը վերջին անգամ նախագահել է 2022 թվականի փետրվարին, երբ զորքեր է մտցրել Ուկրաինա։
Չնայած Ուկրաինայի բողոքներին՝ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ չի կարող խոչընդոտել Ռուսաստանին՝ խորհրդի մշտական անդամին, զբաղեցնել նախագահի պաշտոնը:
Խորհրդի մյուս մշտական անդամներն են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան եւ Չինաստանը:
Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան Ռուսաստանի նախագահությունն անվանել է «ապրիլմեկյան կատակի օրվա համար ամենավատ կատակը»։
Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտարարել է, որ այդ քայլը «միջազգային իրավունքի հերթական բռնաբարությունն է»։ «Կազմակերպությունը, որը վարում է ագրեսիվ պատերազմ, խախտում է հումանիտար եւ քրեական իրավունքի նորմերը, ոչնչացնում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, անտեսում է միջուկային անվտանգությունը, չի կարող ղեկավարել աշխարհի անվտանգության առանցքային մարմինը»,-ասել է նա։
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին անցյալ տարի Անվտանգության խորհրդին կոչ է արել բարեփոխել կամ «ամբողջությամբ լուծարել»՝ մեղադրելով նրան Ռուսաստանի ներխուժումը կանխելու համար բավարար միջոցներ չձեռնարկելու մեջ:
Նա նաեւ կոչ է արել Ռուսաստանին զրկել Անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից։
Սակայն ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ իրենց ձեռքերը կապված են, քանի որ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը թույլ չի տալիս բացառել մշտական անդամին:
Անվտանգության խորհրդում մշտական հիմունքներով ներկայացված է հինգ պետություն։ Դրանք արտացոլում են հետպատերազմյան իշխանության կառուցվածքը, որը գոյություն ուներ խորհրդի ստեղծման պահին։
Այս խմբի անդամներն աշխատում են խորհրդի մշտական անդամ չհանդիսացող 10 երկրների հետ։
Ռուսաստանի ներկայությունը որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ նշանակում է, որ նա կարող է վետո դնել բանաձեւերի վրա։
Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի ընդունման համար անհրաժեշտ է 9 կողմ ձայն, ընդ որում հինգ մշտական անդամներից ոչ մեկը չպետք է դեմ քվեարկի:

Россия приняла председательство в Совете Безопасности ООН, несмотря на то, что Украина призвала членов Совета заблокировать этот шаг, передает ВВС.
Каждый из 15 членов Совета председательствует в нем в течение месяца по принципу ротации.
В последний раз Россия председательствовала в феврале 2022 года, когда она ввела войска в Украину.
Несмотря на жалобы Украины, США заявили, что не могут препятствовать России - постоянному члену Совета - занять пост председателя.
Другими постоянными членами совета являются Великобритания, США, Франция и Китай.
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба назвал президентство России «худшей шуткой для Дня первоапрельского дурака» и «суровым напоминанием о том, что что-то не так с тем, как функционирует архитектура международной безопасности».
Советник президента Украины Михаил Подоляк заявил, что этот шаг является «очередным изнасилованием международного права... Организация, которая ведет агрессивную войну, нарушает нормы гуманитарного и уголовного права, разрушает Устав ООН, пренебрегает ядерной безопасностью, не может возглавлять ключевой орган безопасности в мире».
Президент Владимир Зеленский в прошлом году призвал Совет Безопасности к реформированию или «полному роспуску», обвинив его в неспособности принять достаточные меры для предотвращения вторжения России.
Он также призвал лишить Россию статуса члена Совета Безопасности.
Но США заявили, что у них связаны руки, поскольку устав ООН не позволяет исключать постоянного члена.
В Совете Безопасности на постоянной основе представлены пять государств. Они отражают послевоенную структуру власти, которая существовала на момент создания Совета.
Члены этой группы работают вместе с 10 странами, не являющимися постоянными членами Совета.
Присутствие России в качестве постоянного члена Совета Безопасности ООН означает, что она может накладывать вето на резолюции.
Для принятия резолюции Совета Безопасности необходимо девять голосов «за», при этом ни один из пяти постоянных членов не должен голосовать «против».