Ամենամեծ խնդիրն ունենք գյուղատնտեսության մեջ, որովհետև այս ոլորտում 2022-ին արձանագրել ենք 0.7 տոկոս անկում: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 29-ին, ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության անկումն կանգնեցնելու և զարգացման հարթակ դուրս գալու մեկ տարբերակ կա, այն է՝ ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացումը:
«Ավանդական գյուղատնտեսությունն ապագա չունի, որովհետև առուներով, փոքր գետերով այգիներ ոռոգելու հեռանկարը սահմանափակ է, քանի որ գլոբալ ջերմացման պատճառով ջուր նախկինի պես չի լինելու»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ պետք է անցնել ինտենսիվ գյուղատնտեսության կաթիլային ոռոգման:
Նա նաև հայտնեց որ խելացի անասնագոմերն նույնպես հեռանկարային և նման գյուղատնտեսական13 ծրագիր կա, որի շրջանակներում 2022 թվականին 2450 հեկտար ինտենսիվ այգիների հինման վերաբերյալ պայմանագիր է ստորագվել:

Самая большая проблема в экономике у нас наблюдается в сфере сельского хозяйства. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявил 29 мая премьер-министр республики Никол Пашинян.
По его словам, в 2022 году данная сфера зафиксировала спад на 0,7%. «Единственный способ приостановить падение и выйти на рост – это развитие интенсивного сельского хозяйства», - отметил Пашинян.
По его мнению, у традиционного сельского хозяйства нет будущего. «В условиях глобального потепления не будет воды для орошения в прежнем объеме. Следовательно, необходимо обеспечить переход к интенсивному садоводству. Путем капельного орошения при том же объеме воды мы сможем орошать в 10 раз большие площадей», - пояснил глава кабмина.
Он также сообщил, что по итогам 2022 года были заключены соглашения по созданию 2450 гектаров интенсивных садов.