Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան երկուշաբթի հայտարարել է, որ ստորագրելու է օրինագիծ, որի հիման վրա կստեղծի հանձնաժողով Լեհաստանում իբր թեւ ռուսական ազդեցության հետաքննման համար, հաղորդում է Associated Press-ը:
Քննադատները օրինագիծը դիտարկում են որպես քաղաքական կյանքից իշխող կուսակցության հակառակորդներին, հատկապես ընդդիմության առաջնորդ Դոնալդ Տուսկին հեռացնելու գործիք:
Ուրբաթ խորհրդարանը հավանություն է տվել իշխող աջ կուսակցության առաջարկած օրենքին, որը կարող է ազդել աշնանային խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա։ Իշխող «Օրենք եւ արդարություն» կուսակցությունը ընտրություններին առաջադրվում է երրորդ ժամկետի համար:
Փորձագետները նշում են, որ դա խախտում է Լեհաստանի սահմանադրությունը, իսկ ընդդիմությունը Դուդային կոչ է արել մերժել առաջարկը:
Դուդան հայտարարել է, որ հավանություն է տալիս օրինագծին, քանի որ ԱՄՆ-ում եւ որոշ եվրոպական երկրներում քննարկումներ են ընթանում քաղաքականության վրա Ռուսաստանի ազդեցության վերաբերյալ:
Օրինագիծն ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից մեկ շաբաթվա ընթացքում։
Օրենքը նախատեսում է պետական ​​հանձնաժողովի ստեղծում»՝ ազգային անվտանգության եւ Լեհաստանում «ռուսական ազդեցության հետաքննման վերաբերյալ։

Президент Польши Анджей Дуда заявил в понедельник, что подпишет законопроект, на основании которого будет создана комиссия, якобы предназначенная для расследования российского влияния в Польше, сообщает The Associated Press.
Критики рассматривают данный законопроект как инструмент для устранения из политической жизни оппонентов правящей партии, в первую очередь лидера оппозиции Дональда Туска.
Парламент в пятницу одобрил закон, предложенный правой правящей партией, который может повлиять на исход осенних парламентских выборов, на которых правящая партия «Право и справедливость» баллотируется на третий срок.
Эксперты говорят, что это нарушает Конституцию Польши, а оппозиция призвала Дуду отклонить это предложение.
Дуда заявил, что одобряет законопроект, потому что в США и некоторых европейских странах ведутся дискуссии о влиянии России на политику.
Он сказал, что комиссия по «расследованию влияния России» на европейские институты и в отдельных странах также должна быть сформирована на уровне Европейского союза. По его словам, Польша будет настаивать на этом на следующей сессии Европейского совета.
Отвечая на опасения критиков, он настаивал на том, что законопроект не дает комиссии полномочий устранять кого-либо из общественной или политической жизни.
Законопроект вступит в силу в течение недели с момента его публикации.
Закон предусматривает создание государственной комиссии по расследованию «российского влияния» в Польше и по национальной безопасности.