ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ավելի քան 2 մլն դոլար է հավաքել դատից հետո. նա մեղադրվում է գաղտնի փաստաթղթերը պատշաճ չպահելու մեջ, տեղեկացրել է CNN-ը։
«Թրամփը դատից հետո հավաքել է 2,04 մլն (դոլար- խմբ.) Նյու Ջերսի նահանգի միջոցառման ժամանակ»,- տեղեկացրել է հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Նախօրեին նախկին նախագահը մասնակցել էր Մայամիի դաշնային դատարանի նիստին, որը նրան 37 կետից բաղկացած մեղադրանք էր ներկայացրել գաղտնի փաստաթղթերը պատշաճ ձեւով չպահելու եւ արդարադատությանը խոչընդոտելու համար։ Թրամփը մեղքը չի ընդունել։ Նույն օրը երեկոյան նա հանդես է եկել Նյու Ջերսիում, կողմնակիցների առջեւ։
Թրամփի նախընտրական ֆոնդին նվիրաբերված միլիոնների մասին տեղեկացվել էր նաեւ այն ժամանակ, երբ նրան մեղադրանք էին ներկայացրել Նյու Յորքում. առաջին օրվա ընթացքում քաղաքական գործիչը հավաքել էր ավելի քան 4 մլն դոլար, իսկ երկու շաբաթում՝ 15,4 մլն։
Նյու Յորքում Թրամփին ներկայացրել էին 34 մեղադրանք գործնական փաստաթղթերի կեղծման վերաբերյալ՝ կապված երկու կանանց (ներառյալ պոռնոաստղ Սթորմի Դենիելսին) լռության դիմաց վճարելու հետ։ Թրամփը հերքում է այդ մեղադրանքները։

After the aforesaid trial, the former US president collected $2.04 million in donations at an event in the US state of New Jersey, CNN informed, citing its sources.
Trump on Wednesday attended the session of a federal court in Miami, which brought to him a 37-count charge for improperly storing confidential documents and for obstructing justice.
Trump pleaded not guilty.
On the same day in the evening, he got together with supporters in New Jersey.
Millions of dollars donated to Trump's presidential re-election campaign fund were also reported when he was indicted in New York; in the first day, the former US president had collected more than $4 million, and in two weeks—$15.4 million.
In New York, Trump was indicted on 34 counts of falsification of business documents related to paying hush money to two women, including porn star Stormy Daniels. Trump denies these accusations.