Ռուսական «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինը կարող է նմանակ ունենալ՝ իր տեղափոխությունները քողարկելու համար, գրում է The New York Times-ը։
Պենտագոնի պաշտոնյան, ով անանուն մնալու պայմանով խոսեց գաղտնի հետախուզական տեղեկատվությունը քննարկելիս, ասաց, որ Պրիգոժինն ապստամբությունից հետո շատ ժամանակ Ռուսաստանում էր:
«Հասկանալի չէ, թե արդյոք նա եղել է Բելառուսում, մասամբ այն պատճառով, որ Պրիգոժինը, ըստ երևույթին, օգտագործում է նմանակներ՝ իր շարժումները քողարկելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հրաժարվել է պատասխանել «Վագներ» ՊՄԿ-ի ղեկավարի գտնվելու վայրի մասին հարցին՝ ասելով, որ «կառավարությունը ո՛չ կարողություն ունի, ո՛չ ցանկություն՝ հետևելու նրա շարժմանը»։

Главарь российской частной военной компании Вагнер Евгений Пригожин может иметь двойников, чтобы замаскировать свои передвижения, сообщает The New York Times.
Сотрудник Пентагона на условиях анонимности при обсуждении конфиденциальной разведывательной информации сказал, что Пригожин находился в России большую часть времени после мятежа.
«Не ясно, был ли он в Беларуси, - отчасти потому, что Пригожин, очевидно, использует двойников, чтобы замаскировать свои движения», - говорится в заявлении.
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков уклонился от ответа на вопрос о местонахождении главаря ЧВК Вагнер, заявив, что у «правительства нет ни возможности, ни желания отслеживать его передвижение».