Առաջին դասի ուղեւորը, որին մեղադրում են «բոլորին սպանելու» սպառնալիքի համար, ավելի ուշ ասել է, որ ցանկանում էր փոխել չվերթի ուղղությունը, որովհետեւ մտածում էր, որ Սինալոա թմրակարտելի անդամներն իրեն սպասելու են օդանավակայանում, որտեղ նրան կբռնեն, կտտանքների կենթարկեն եւ կսպանեն, տեղեկացրել է Business Insider-ը՝ հղում կատարելով ՀԴԲ հայտարարությանը։
Բրենդոն Սքոտը Alaska Airlines ավիաընկերության ուղեկցորդուհուն է հանձնել գրություն չորեքշաբթի Սիեթլ թռչող օդանավում։
Գրության մեջ, մասնավորապես, նշված էր այն մասին, որ ինքնաթիռում ռումբ կա, որն ուղեւորը սպառնում էր գործի դնել, եթե ինքնաթիռը չփոխի ուղղությունը դեպի ցանկացած այլ օդանավակայան։
Alaska Airlines ավիաընկերության 334 չվերթը Ատլանտայից Սիեթլ փոխել է ուղղությունը դեպի Սփոկան օդանավակայան, որը Սիեթլից հեռու է մոտ 4 ժամ, այն բանից հետո, երբ ուղեկցորդուհին տեղեկացրել է այդ մասին կապիտանին, որը խոսել է կարգավարի եւ ավիաընկերության անվտանգության ծառայության հետ։
Դրանից հետո ուղեւորը կալանավորվել է իրավապահ մարմինների կողմից, նշվել է հայտարարությունում։ Նրան հարցաքննել են հատուկ գործակալները, եւ նա պատմել է, որ իր նպատակը Սինալոա թմրակարտելն էր։
ՀԴԲ հայտարարությունում նշվել է, որ Սքոտը իշխանություններին պատմել է, որ կարտելի անդամները սպասել են իրեն Սիեթլում, որպեսզի կտտանքների ենթարկեն եւ սպանեն, եւ որ պայթյունի կեղծ սպառնալիքը նրանցից իրեն փրկելու միջոցն էր։

Пассажир первого класса, обвиняемый в угрозе «убить всех» на борту своего самолета, позже сказал властям, что хотел перенаправить рейс, потому что думал, что члены наркокартеля Синалоа будут ждать его в аэропорту, подвергнут пыткам и убьют, сообщает Business Insider со ссылкой на заявление ФБР.
Пассажир Брэндон Скотт передал стюардессе авиакомпании Alaska Airlines записку, написанную на квитанции, во время полета в Сиэтл в среду.
В записке, в частности, говорилось о том, что в самолете заложена бомба, которую пассажир угрожал привести в действие, если самолет не будет перенаправлен в любой другой аэропорт.
Рейс 334 авиакомпании Alaska Airlines из Атланты в Сиэтл был в конечном итоге перенаправлен в международный аэропорт Спокан, расположенный примерно в четырех часах езды к востоку от Сиэтла, после того как стюардесса сообщила об этом капитану, который поговорил с диспетчером и службой безопасности авиакомпании.
После этого пассажир был задержан правоохранительными органами, говорится в заявлении. Его допросили специальные агенты, и он рассказал, что его целью был картель Синалоа.
В заявлении ФБР говорится, что Скотт рассказал властям, что члены картеля ждали в аэропорту Сиэтла, чтобы пытать и убить его, и что фальшивая угроза взрыва была его способом спастись от них.