Հուլիսի 27-ին ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի խորհրդական Ժան-Իվ Քամյուին։ Հայտնում են ԱՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները քննարկել են Արցախի լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած հումանիտար ծանրագույն իրավիճակը: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել տարբեր ոլորտներում առաջացած հումանիտար բնույթի խնդիրների վերաբերյալ։
Ժան-Իվ Քամյուն Անն Իդալգոյի անունից մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի համար և փոխանցել Փարիզի քաղաքապետի դիրքորոշումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանի։
Սերգեյ Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին և ժողովրդին՝ Արցախի հարցում մշտապես դրսևորվող համարձակ ու ազնիվ դիրքորոշման համար։
Կողմերը քննարկել են Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման հնարավորությունները, ինչպես նաև Ֆրանսիայի շրջանների և քաղաքների կողմից Արցախ հումանիտար բեռ ուղարկելու ծրագրերը։

On July 27, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Sergey Ghazaryan received Jean-Yves Camus, the adviser of the Mayor of Paris, Anne Hidalgo, Artsakh MFA reports.
“During the meeting, parties discussed the dire humanitarian situation resulting from the complete siege of Artsakh. The Minister presented detailed information on the humanitarian challenges that have emerged across various critical domains.
Jean-Yves Camus, on behalf of the Mayor of Paris Anne Hidalgo, expressed concern for the situation and conveyed the Paris Mayor’s position that the Lachin Corridor must be opened immediately and without any precondition.
Foreign Minister Sergey Ghazaryan thanked the authorities and the people of France for consistently upholding a courageous and honest stance on the Artsakh issue.
The parties further discussed potential solutions to address the humanitarian crisis in Artsakh, as well as the plans of various French regions and cities to dispatch humanitarian assistance to Artsakh.”