Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որտեղ տեղեկացնում է Արեւմտյան Հայաստանի Կառավարության Խորհրդարանական ընտրությունների ծրագիր մշակելու իր մտադրության մասին:
«Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը եւ Արեւմտյան Հայաստանի Կառավարությունը Արեւմտյան Հայաստանի խնդրի իրավական լուծումն ապահովելու նպատակով իրականացնում է հետեւյալ ծրագրային աշխատանքները.
1. Վիլսոնյան Իրավարար վճռի իրականացման ծրագիր։
2. Արեւմտյան Հայաստանի Կառավարության Խորհրդարանական ընտրությունների ծրագիր։
Ըստ այդմ, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը եւ Արեւմտյան Հայաստանի Կառավարությունը, Էլեկտրոնային ստորագրահավաք - հանրաքվեի միջոցով անցկացնում է հետեւյալ հարցապնդումը.
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը եւ Արեւմտյան Հայաստանի Կառավարությունը կարեւորում է Ձեր աջակցությունն ու մասնակցությունը նշված երկու ծրագրերն ընթացքի մեջ դնելու եւ բարեհաջող իրագործելու համար»:

The National Council of Western Armenia released a statement informing about its intention to develop a project for Parliamentary elections of the Government of Western Armenia. The statement specifically reads:
“To secure a legal solution for the matter of Western Armenia, the National Council of Western Armenia and the Government of Western Armenia are carrying out the following project activities:
1) Wilson’s Arbitral Award’s implementation project.
2) Project for Parliamentary elections of the Government of Western Armenia.
By way of online signature campaign-referendum, the National Council of Western Armenia and the Government of Western Armenia are making the following motion:
The National Council of Western Armenia and the Government of Western Armenia place an importance to your support and assistance in putting into process and successfully implementing the aforementioned two projects.”