Չինաստանի միջազգային մամուլի կենտրոնի տնօրեն Յու Լեյը NEWS.am-ին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը։
«Չինաստանի հանրային դիվանագիտության ասոցիացիան (CPDA) 2014 թվականից կազմակերպում է Չինաստանի միջազգային մամուլի կենտրոնի (CIPCC) ծրագրեր: Ամբողջ աշխարհից լրագրողներին հրավիրում ենք այցելել Չինաստան, ծանոթանալ երկրի մշակույթին և մասնակցել մեր մեդիա ծրագրերին։ 2018 թվականից մենք կազմակերպում ենք դասախոսություններ Չինաստանի ավանդույթների, երկրի տնտեսության, դիվանագիտական միջոցառումների, մեր լրատվամիջոցների աշխատանքի վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է այս ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը, ապա ուրախ ենք, որ հայ լրագրողները դրանց մասնակցում են 2018 թվականից։
Հուսով ենք, որ Չինաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը Հայաստանում կավելանա, և ձեր երկրի քաղաքացիները խորը պատկերացում կունենան Չինաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, դիվանագիտության, մշակույթի, գիտության և տեխնոլոգիաների մասին։ Հուսով ենք, որ մեր երկրի նկատմամբ այս հետաքրքրությունն այնուհետև կամուրջ կդառնա մեր պետությունների միջև ավելի սերտ բարեկամության համար»,- ասաց պարոն Յու Լեյը:
Հուլիսի 31-ին Պեկինում մեկնարկել է Չինաստանի հանրային դիվանագիտության ասոցիացիայի (CPDA) Չինաստանի միջազգային մամուլի կենտրոնի CIPCC ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում կենտրոնը դասախոսություններ է անցկացնում Չինաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, դիվանագիտության, մշակույթի, գիտության և տեխնոլոգիայի, լրագրության ոլորտում վերապատրաստման և պրակտիկայի վերաբերյալ, կազմակերպում է լրագրողների հանդիպումներ համապատասխան պետական գերատեսչությունների, ձեռնարկությունների, վերլուծական կենտրոնների և լրատվամիջոցների հետ և անցկացնում ուղևորություններ ՉԺՀ-ի նահանգներ:

Директор Китайского международного пресс-центра господин Юй Лей в интервью Новости Армении- NEWS.am прокомментировал развитие дружеских отношений с Арменией.
«Китайская ассоциация общественной дипломатии (CPDA) организует программы Китайского международного пресс-центра (CIPCC) с 2014 года. Мы приглашаем журналистов со многих стран мира, чтобы они посетили Китай, познакомились с культурой страны и участвовали в наших медиа программах. С 2018 года мы организовываем лекции о традициях Китая, экономике страны, дипломатических событиях, о работе наших медиа. Что касается участия Армении в этих программах, то мы рады, что армянские журналисты с 2018 года принимают в них участие.
Надеемся, что в Армении повысится интерес к Китаю, и у граждан вашей страны появится глубокое понимание по социально-экономическому развитию Китая, дипломатии, культуре, науке и технике. Мы надеемся, что этот интерес к нашей стране затем станет мостом более тесной дружбы между нашими государствами», — заявил господин Юй Лей.
31 августа в Пекине стартовала программа Китайского международного пресс-центра CIPCC Китайской ассоциации общественной дипломатии (CPDA). В рамках программы центр проводит лекции по социально-экономическому развитию Китая, дипломатии, культуре, науке и технике, обучение и стажировки по журналистике, организовывает встречи журналистов с соответствующими государственными ведомствами, предприятиями, аналитическими центрами и СМИ, а также проводит поездки в провинции КНР.