Վարշավայի Շոպենի օդանավակայանը տարհանվել է նռնակի պատճառով, որը Հարավաֆրիկյան Հանրապետության քաղաքացին փորձում էր մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխել։ РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Լեհաստանի սահմանապահ ծառայության մամուլի քարտուղար Աննա Միխալսկայան։
«Սահմանապահները Շոպենի օդանավակայանում ձերբակալել են Հարավաֆրիկյան Հանրապետության մի քաղաքացու, ով ցանկանում էր թռչել Դուբայ: Ստուգման ժամանակ օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցը նրա ձեռքի ուղեբեռում հայտնաբերել է չորս փամփուշտ»,- ասել է Միխալսկան։
«Դրա հիման վրա կատարվել է ստուգված ուղեբեռի խուզարկություն։ Մեր սպաները դրա մեջ մի առարկա են հայտնաբերել, որը նման է նռնակի։ Բոլոր իրերն առգրավվել են պիրոտեխնիկների կողմից»,- հավելեց նա: Սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ նռնակի հայտնաբերումից հետո օդանավակայանից տարհանվել է 400 մարդ։

Варшавский аэропорт имени Шопена эвакуировали из-за гранаты, которую пытался провезти гражданин ЮАР. Как передает РИА Новости, об этом сообщила журналистам пресс-секретарь пограничной стражи Польши Анна Михальская.
«Пограничники задержали в аэропорту Шопена гражданина ЮАР, который хотел вылететь в Дубай. В его ручной клади сотрудник службы безопасности аэропорта во время проверки обнаружил четыре патрона», - рассказала Михальская.
«На основании этого был проведен обыск зарегистрированного багажа. Наши офицеры обнаружили в нем предмет, похожий на гранату. Все предметы изъяли пиротехники», - добавила она. Представители погранстражи сообщили, что после обнаружения гранаты из аэропорта было эвакуировано 400 человек.