Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) նախազգուշացրել է միջուկային անվտանգության պոտենցիալ սպառնալիքի մասին Եվրոպայում ամենամեծ ատոմային էլեկտրակայանի՝ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի մոտ մարտական գործողությունների ակտիվացման հետ կապված։
ԱԷՄԳ-ն նշել է, որ իր փորձագետները, որոնք գտնվում են Ռուսաստանի օկուպացրած Զապորոժիեի ատոմակայանում, տեղեկացրել են, որ վերջին մեկ շաբաթում բազմաթիվ պայթյուններ են լսել, ինչը կարող է վկայել տարածաշրջանում ռազմական ակտիվության մասին, քանի որ Ուկրաինայի ուժերը շարունակում են հակահարձակումը։
ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին նախազգուշացրել է. «Ես նախկինի պես խորապես անհանգստացած եմ հնարավոր վտանգներով, որոնց բախվում է կայանը ռազմական բարձր լարվածության այս ժամանակներում»։
Նա նշել է, որ ԱԷՄԳ թիմը տեղեկացվել է այն մասին, որ ատոմակայանի անձնակազմը ժամանակավորապես կրճատվել է՝ հասնելով նվազագույնի շրջանում ռազմական ակտիվության ուժեղացման պատճառով։
«Ինչ էլ որ տեղի ունենա հակամարտության գոտում, որտեղ էլ որ տեղի ունենա՝ միջուկային վթարից կտուժեն բոլորը, եւ ես կոչ եմ անում ձեռնարկել զգուշության բոլոր միջոցները՝ դրանից խուսափելու համար»,- ավելացրել է Գրոսին։
ԱԷՄԳ-ն քանիցս մտահոգություն է հայտնել այն առիթով, որ մարտական գործողությունները կարող են հանգեցնել ճառագայթման պոտենցիալ արտահոսքի մի օբյեկտից, որն աշխարհում 10 խոշոր ատոմակայաններից մեկն է։
Կայանի վեց ռեակտորները կանգնեցվել են մի քանի ամսվա ընթացքում, բայց այն նախկինի պես էլեկտրաէներգիայի եւ որակյալ անձնակազմի կարիք ունի սառեցման կարեւորագույն համակարգերի եւ անվտանգության այլ միջոցների գործունեության համար։

The International Atomic Energy Agency (IAEA) has warned of a potential threat to nuclear safety due to a spike in fighting near Ukraine's Zaporizhzhya nuclear power plant, Europe's largest nuclear power plant.
The IAEA noted that its experts stationed at the Russian-occupied Zaporizhzhya nuclear power plant reported hearing numerous explosions over the past week, which could indicate increased military activity in the region as Ukrainian forces continue their counteroffensive.
The plant was unharmed.
IAEA Director General Rafael Mariano Grossi warned: "I remain deeply concerned about the possible dangers facing the plant at this time of heightened military tensions in the region."
He said the IAEA team had been informed that personnel at the nuclear power plant had been temporarily reduced to a minimum level due to fears of increased military activity in the area.
"Whatever happens in the conflict zone, wherever it happens, everyone will be affected by a nuclear accident, and I urge that all necessary precautions be taken to avoid this," Grossi added.
The IAEA has repeatedly expressed concern that the fighting could lead to potential radiation leakage from the site, which is one of the 10 largest nuclear power plants in the world.
The plant's six reactors have been shut down for months, but it still needs power and skilled personnel to operate critical cooling systems and other safety features.