Գործարար միջավայրի բարեփոխումները կարող են որոշակի խնդիրներ ստեղծել այս կամ այն հարկատեսակի հավաքագրման վրա: Նման հայտարարությամբ այսօր` հոկտեմբերի 18-ին, հանդես եկավ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը` NEWS.am-ի խնդրանքով անդրադառնալով ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի պետ Գագիկ Խաչատրյանի նախորդ շաբաթ կատարած հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Գ. Խաչատրյանը Եվրամիության աջակցությամբ Երեւանում կայացած մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների  վերաբերյալ հոկտեմբերի 12-ի աշխատաժողովի ընթացքում հայտարարել էր հետեւյալը. «մեր պետությունը չունի այնքան հնարավորություններ, որ կարողանա բարեփոխումներ իրականացնել հարկային եկամուտների կորստի հաշվին»:
Սակայն, ըստ Վ. Գաբրիելյանի, գործարար միջավայրի բարելավման բարեփոխումները հարկային եկամուտների վրա բացասաբար կանդրադառնան միայն կարճատեւ ժամանակահատվածում, որից հետո` «այդ կորուստները կհատուցվեն»:

YEREVAN. – Reforms in the business environment could cause certain problems for the collection of some types of tax, Armenian Minister of Finance Vache Gabrielyan on Tuesday told Armenian News-NEWS.am, reflecting on the statement made last week by Gagik Khachatryan, Chairman of Armenian Government’s State Revenue Committee.
During an EU-supported workshop, which was held in capital Yerevan on October 12 and which was devoted to customs reforms, Khachatryan had said: “Our state does not have sufficient opportunities to carry out reforms at the expense of the loss of income tax.”
According to Gabrielyan, however, reforms toward improving business environment would adversely affect income tax only for a brief period of time, after which “those losses would be compensated.”