Սպիտակ տունը կիրակի դատապարտել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին այն պատճառով, որ նա Բայդենի վարչակազմը համեմատել է գեստապոյի՝ նացիզմի ժամանակների Գերմանիայի գաղտնի ոստիկանության հետ, տեղեկացրել է Axios պարբերականը։
Սպիտակ տունն արձագանքել է Թրամփի մեկնաբանություններին կտրուկ հայտարարությամբ, որում նշել է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահը ուռճացնում է դավադրության տեսությունը։
«Ֆաշիստների ահավոր հռետորաբանությունը կրկնելու, նեոնացիստների հետ ճաշելու եւ դավադրության պսակազերծված տեսություններն ուռճացնելու փոխարեն, որոնք խիզախ ոստիկանների կյանք են արժեցել, նախագահ Բայդենը միավորում է ամերիկացի ժողովրդին մեր ընդհանուր դեմոկրատական արժեքների եւ իրավունքի գերակայության շուրջ, մոտեցում, որն ապահովել է բռնի հանցագործությունների ամենամեծ նվազումը վերջին 50 տարիներին»,- մեկնաբանել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Էնդրյու Բեյթսը։
The New York Times պարբերականը առաջինն է տեղեկացրել, որ Թրամփն իր մեկնաբանություններն արել է շաբաթ, Ֆլորիդայում դոնորների մասնավոր միջոցառման ժամանակ՝ խոսելով իր դեմ դատավարությունների մասին։
Դա տեղի է ունեցել այն բանից մի քանի օր հետո, երբ Նյու Յորքի դատավորը Թրամփին մեղավոր է ճանաչել դատարանի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի համար եւ խախտել է գաղնիքը չբացահայտելու դատական հրամանը։
«Այդ մարդիկ ղեկավարում են գեստապոյի վարչակազմը։ Եվ դա միակ բանն է, ինչ նրանք ունեն։ Միակ միջոցը, որով պատրաստվում են հաղթել, իրենց կարծիքով, եւ դա փաստորեն սպանում է նրանց։ Բայց դա ինձ չի անհանգստացնում»,- ասել է Թրամփը ըստ այն ձայնագրության, որն ստացել է NYT-ը։
Հյուսիսային Դակոտայի նահանգապետ, հանրապետական Դագ Բուրգումը՝ փոխնախագահի հնարավոր թեկնածուներից մեկը, որը մասնակցել է միջոցների հավաքման միջոցառմանը, կիրակի CNN-ին ասել է, որ գեստապոյի մասին Թրամփի ասածները «կենտրոնականը չէին, ինչի մասին նա խոսել է»։
Բուրգումը հավաստիացրել է, որ «ամերիկացիների մեծ մասը» Թրամփի դատավարությունները համարում է քաղաքականացված։

Белый дом в воскресенье осудил бывшего президента Дональда Трампа из-за сообщения о том, что он сравнил администрацию президента Байдена с гестапо – тайной полицией Германии времен нацизма,  сообщило издание Axios.
Белый дом отреагировал на комментарии Трампа резким заявлением, в котором отметил, что экс-президент США раздувает теории заговора.
«Вместо того, чтобы повторять ужасную риторику фашистов, обедать с неонацистами и раздувать развенчанные теории заговора, которые стоили жизни отважным полицейским, президент Байден объединяет американский народ вокруг наших общих демократических ценностей и верховенства права – подход, который обеспечил наибольшее снижение насильственных преступлений за последние 50 лет», прокомментировал представитель Белого дома Эндрю Бейтс.
Издание The New York Times первым сообщило, что Трамп сделал свои комментарии на частном мероприятии для доноров во Флориде в субботу, говоря о судебных процессах против него.
Это произошло через несколько дней после того, как нью-йоркский судья признал Трампа виновным в неуважении к суду за нарушение судебного приказа о неразглашении тайны.
«Эти люди руководят администрацией гестапо. И это единственное, что у них есть. И это единственный способ, которым они собираются победить, по их мнению, и это фактически убивает их. Но меня это не беспокоит», – сказал Трамп, согласно аудиозаписи, которую получило издание NYT.
Губернатор Северной Дакоты, республиканец Даг Бургум, один из нескольких потенциальных кандидатов на пост вице-президента, посетивших мероприятие по сбору средств, заявил в воскресенье CNN, что высказывание Трампа о гестапо не было «центральным в том, о чем он говорил».
Бургум утверждал, что «большинство американцев считают» суды над Трампом политически мотивированными.