Նիդեռլանդներն այս աշնանը կսկսի F-16 կործանիչներ մատակարարել Ուկրաինային՝ Դանիայից հետո, որը խոստացել է առաջին խմբաքանակն ուղարկել ամռանը։ Նման ժամկետները նշված են դաշնակիցների ծրագրում: Delfi-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարար Կաիսա Օլոնգրենը:
Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի Զինված ուժերին F-16-ի տրամադրման ամբողջական սխեման նախատեսում է ուկրաինացի օդաչուների վերապատրաստում, տեխնիկական սպասարկման անձնակազմի պատրաստում և ինքնաթիռների անմիջական փոխանցում։ Օլոնգրենը հավելել է, որ ներկայում ընթանում են առաջին երկու փուլերը. ուկրաինացիներն արևմտյան տեխնոլոգիաները կիրառումը սովորում են ԱՄՆ-ում, Դանիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում և Ռումինիայում։
«Եթե մեզ հաջողվի պահպանել այս ուղին, և ամեն ինչ աշխատի Ուկրաինայի օգտին, բնականաբար, հենց իրենց երկրում, առաջին ինքնաթիռը Դանիան կմատակարարի արդեն այս ամառ։ Եվ հուսով ենք, որ կմասնակցենք մատակարարումներին, որոնք կսկսվեն աշնանը մեր F-16-ներով», - շեշտել է Օլոնգրենը՝ հավելելով, որ ամառվանից հետո և հետագայում կործանիչները խմբաքանակով կփոխացվեն Կիևին: Նախարարը չի հստակեցրել, թե աշնանը քանի F-16 կուղարկվի Ուկրաինա։
Նիդեռլանդները խոստացել է Ուկրաինային փոխանցել ընդհանուր 24 ռազմական ինքնաթիռ։ Ընդհանուր առմամբ, «F-16 կոալիցիան», որի կազմում են նաև Դանիան, Նորվեգիան և Բելգիան, Ուկրաինայի զինված ուժերին առնվազն 65 նման կործանիչ կմատակարարի։ Դանիան մտադիր է ուղարկել 19 ինքնաթիռ: Առաջին ամառային խմբաքանակը կներառի վեց ինքնաթիռ, ևս 13-ը կփոխանցվեն ավելի ուշ՝ 2024 և 2025 թվականներին:
Նորվեգիան ԱՄՆ-ից թույլտվություն է ստացել Ուկրաինային փոխանցելու 22 F-16 ինքնաթիռ, ինչպես նաև դրանց սպասարկման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ։ Սակայն ներկայում մարտունակ է միայն 12 ինքնաթիռ։ Բելգիան իր հերթին դիտարկում է մինչև տարեվերջ երկուսի-չորս F-16-ների փոխանցման հնարավորությունը: Բելգիայի պաշտպանության նախարար Լյուդիվին Դեդոնդերը նշել է, որ վերջնական ժամկետը կախված կլինի ԱՄՆ-ից պատվիրված պահեստամասերի և նոր F-35 ինքնաթիռների փոխանցումից։

Нидерланды начнут поставлять Украине истребители F-16 этой осенью вслед за Данией, которая обещала отправить первую партию летом. Такие сроки прописаны в плане союзников, сообщила Delfi министр обороны Нидерландов Кайса Оллонгрен.
Она напомнила, что полная схема обеспечения ВСУ F-16 предусматривает обучение украинских пилотов, подготовку обслуживающего персонала и непосредственную передачу самолетов. По словам Оллонгрен, сейчас идут первые два этапа: украинцы учатся управляться с западной техникой в США, Дании, Великобритании, Франции и Румынии.
«Если нам удастся удержаться на этом пути, а у Украины все будет работать, разумеется, в их собственной стране, то первые самолеты будут поставлены Данией уже этим летом. И мы надеемся принять участие в поставках с осени с нашими F-16», — сказала Оллонгрен, добавив, что после лета и далее истребители «будут партиями перебрасывать в Украину». Сколько именно F-16 отправят осенью, министр не уточнила.
Всего Нидерланды обещали передать Украине 24 самолета. В общей сложности «коалиция F-16», включающая также Данию, Норвегию и Бельгию, поставит ВСУ по меньшей мере 65 таких истребителей. Дания собирается отправить 19. В первую летнюю партию войдут шесть самолетов, еще 13 должны прибыть позднее — в 2024 и 2025 годах.
Норвегия получила разрешение от США передать Украине 22 F-16, а также необходимое для их обслуживания оборудование. Однако боеспособными на данный момент являются только 12 самолетов. Остальные, если их не починят, могут использоваться для разбора на детали. Когда именно Норвегия планирует поставку, неизвестно.
Бельгия, по некоторым данным, рассматривает возможность передачи от двух до четырех F-16 до конца года. По словам министра обороны Людивин Дедондер, итоговые сроки будут зависеть от поступления запчастей и новых самолетов F-35, заказанных в США.