Հնագետները պեղել են ավելի քան 30 հին եգիպտական դամբարաններ, որոնք Ասուանում՝ Նեղոսի հնագույն քաղաքում մի ամբողջ բլուր են զբաղեցնում, գրում է Live Science-ը։
Հուղարկավորությունները թվագրվում են հունահռոմեական ժամանակաշրջանից և պատկերացում են տալիս նրանց մասին, ովքեր ժամանակին ապրել են երբեմնի աշխույժ այս առևտրային նավահանգստում: Գտածոների թվում կան մումիաներ, որոնք, հավանաբար, պատկանել են միասին թաղված ընտանիքներին, դագաղներ, վերամշակված պապիրուսից կամ գործվածքից պատրաստված ստվարաթղթե փաթեթներ, խաղողի տերևների նախշերով զարդարված ամֆորաներ և այլ արտեֆակտներ, օրինակ, ընծայաբերության համար նախատեսվածն սեղանները:
Հետազոտողները հայտնաբերել են նաև հնագույն դամբարանների սանդղափուլեր, որոնք տեղակայված են մի քանի մակարդակներում՝ Աղա Խան Երրորդի ժամանակակից դամբարանի կողքի բլրի վրա:
Պեղումների ժամանակ հնագետները հայտնաբերել են հնագույն նավթի լամպեր, որոնք , ամենայն հավանականությամբ, սգավորներն են թողել։
Ըստ հնագետների՝ դամբարաններն օգտագործվել են մոտ 900 տարի՝ մ.թ.ա. 6-րդ դարից մինչև մ.թ. երկրորդ կամ երրորդ դարերը։ Այս ժամանակաշրջանն ընդգրկում է պատմական իրադարձությունների լայն շրջանակ, ներառյալ պարսկական տիրապետությունը (մ.թ.ա. 525-ից մինչև 404 թվականը), հունական Պտղոմեոսների դինաստիան, որը հիմնադրել է Ալեքսանդր Մակեդոնացու զորավար Պտղոմեոս Լագոսը, ևւ վերջապես հռոմեական տիրապետությունը, երբ Եգիպտոսը դարձավ կայսրության նահանգ։
Ըստ գիտնականների՝ բլրի գագաթի դամբարանները զբաղեցնում էին ժամանակի վերնախավը, որին հաջորդում էին միջին խավի ներկայացուցիչները՝ հասարակության ցածր շերտերից:
Փորձարկումները ցույց են տվել, որ նոր հայտնաբերված դամբարաններում մումիաների 30%-40%-ը պատկանում են 2 տարեկան և ավելի բարձր տարիքի երեխաներին և նորածիններին, ասված է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարության հայտարարության մեջ։
Գիտնականների թիմը հայտնաբերել է նաև երկու մումիա, որոնք սկզբում մոր և որդու մումիա էին համարվում, սակայն մանրակրկիտ վերլուծությունը հետագայում ցույց է տվել, որ նրանք ծնողների հետ թաղված եղբայրներ էին:

Археологи раскопали более 30 древнеегипетских гробниц, которые занимают целый холм в Асуане, древнем городе на Ниле, пишет Live Science.
Захоронения относятся к греко-римскому периоду и дают представление о тех, кто когда-то жил в этом оживленном торговом порту. Среди находок - мумии, которые, вероятно, принадлежали семьям, похороненным вместе,  гробы,  картонная упаковка, изготовленная из переработанных папирусов или ткани,  амфоры, украшенные узорами в виде виноградных листьев и другие  артефакты, такие как столы для подношений.
Исследователи обнаружили также террасы древних гробниц, расположенные на нескольких уровнях, на холме рядом с современным мавзолеем Ага-Хана III.
Во время раскопок археологи обнаружили древние масляные лампы, которые, возможно, были оставлены скорбящими.
По словам археологов, гробницы использовались около 900 лет, между шестым веком до нашей эры и вторым или третьим веком нашей эры. Этот период охватывает широкий спектр исторических событий, включая персидское владычество (с 525 по 404 год до н.э.), греческую династию Птолемеев, основанную полководцем Александра Македонского Птолемеем I Сотером, и, наконец, римское правление, когда Египет стал провинцией империи.
По словам ученых, гробницы на вершине холма занимали представители элиты того времени, за ними следовали представители среднего класса из низших слоев общества.
Анализы показали, что от 30% до 40% мумий в недавно обнаруженных гробницах принадлежат детям в возрасте от 2 лет и новорожденным, говорится в заявлении Министерства туризма и древностей Египта.
Команда также обнаружила две мумии, которые, как они первоначально думали, принадлежали матери и сыну, но тщательный анализ позже показал, что это были братья, похороненные вместе со своими родителями.