Պետք է հարգել Վենեսուելայի նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնցում հաղթել է նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն։ Նման հայտարարություն է արել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոսեպ Բորելը X սոցիալական ցանցի իր միկրոբլոգում։
«Վենեսուելայի ժողովուրդը հաշտ ու խաղաղ և մեծ թվով մասնակցությամբ քվեարկեց իր երկրի ապագայի համար: Նրանց կամքը պետք է հարգվի»,- ընդգծել է նա։
Բորելը հավելել է, որ Վենեսուելայում ընտրական գործընթացի թափանցիկության ապահովումը, ինչպես նաև ընտրությունների ժամանակ ձայների մանրամասն հաշվարկը «կենսական անհրաժեշտություն» է երկրի համար։
Ավելի վաղ Վենեսուելայի ընդդիմությունը հայտարարել է, որ ընտրություններում աջակողմյան թեկնածու Էդմունդո Գոնսալեսն է հաղթել։

The people of Venezuela voted on the future of their country peacefully and in large numbers. Their will must be respected. EU foreign policy chief Josep Borrell noted this on X—formerly Twitter, regarding the presidential election held in Venezuela.
“Ensuring full transparency in the electoral process, including detailed counting of votes and access to voting records at polling stations, is vital,” Borrell added.
As reported earlier, according to the National Electoral Council of Venezuela, after counting 80 percent of the votes, 51.2 percent of the voters have supported the candidacy of incumbent President Nicolas Maduro.
The Venezuelan opposition, however, has announced that the right-wing candidate Edmundo Gonzalez won the elections.