Կակաոյի ֆյուչերսները վերջին ավելի քան չորս ամսվա ընթացքում ընկել են , հասնելով իրենց ամենացածր մակարդակին՝ առաջարկի աճի և պահանջարկի անկման ակնկալիքներով, գրում է Bloomberg-ը։
Ըստ գործակալության տվյալների՝ հուլիսի 29-ին Նյու Յորքում կակաոյի հատիկների ամենաակտիվ վաճառվող ֆյուչերսային պայմանագիրը նվազել է 4,4%-ով՝ մեկ տոննայի դիմաց հասնելով 6650 դոլար։
Ինչպես նշում է Bloomberg-ը, կակաոյի գները դեռևս պատմական միջինից բարձր են, և այս հումքի պահանջարկը, ամենայն հավանականությամբ, կնվազի: Մի քանի շոկոլադ արտադրողներ զգուշացրել են, որ տարվա երկրորդ կիսամյակում դա կանդրադառնա իրենց շահութաբերության վրա:

Котировки фьючерсов на какао упали до самого низкого уровня за более чем четыре месяца из-за ожиданий роста предложения и падения спроса. Об этом сообщило агентство Bloomberg.
Агентство приводит данные, согласно которым, 29 июля в Нью-Йорке наиболее активно торгующийся фьючерсный контракт на какао-бобы подешевел на 4,4%, до $6 650 за тонну.
Как отмечает Bloomberg, цены на какао остаются выше средних исторических значений, и спрос на это сырье, вероятно, уменьшится. Несколько производителей шоколада предупредили, что из-за этого их рентабельность окажется под давлением во втором полугодии.