17 պաղեստինցի զոհվել է Գազայի կենտրոնական հատվածին՝ Զավայդա քաղաքին շաբաթ հասցված իսրայելական հարվածից, տեղեկացրել է АР-ը՝ հղում կատարելով Գազայի առողջապահության նախարարությանը։
Անկլավի առողջապահության ներկայացուցիչների խոսքով՝ սպանվածների մեծ մասը նույն ընտանիքի անդամներ էին, նրանց թվում՝ ութ երեխա եւ չորս կին։ Իսրայելական բանակն (ՑԱԽԱԼ) իր հերթին հայտնել է, որ իրենց հայտնի է հարվածի մասին, եւ իրենք ուսումնասիրում են այդ հաղորդումները։
Շաբաթ օրը Իսրայելի ռազմական ներկայացուցիչը X պլատֆորմում արաբերեն հրապարակել է հրահանգներ Գազայի կենտրոնական հատվածի որոշ շրջանների, այդ թվում Մագազ շրջանի բնակիչների համար, որը գտնվում է Զավայդայից ոչ հեռու, «հատուկ հատկացված հումանիտար գոտի տարհանման մասին»։
Նա հայտնել է, որ գրոհայինները հրթիռներ են արձակել այդ տեղերից, եւ որ զինվորականները պատրաստվել են նրանց դեմ գործողությունների։ ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգման վարչությունը հայտնել է, որ ուրբաթօրյա հրամանները, որոնք տարածվել են նաեւ անկլավի այլ շրջանների վրա հումանիտար գոտիների սահմաններից դուրս, վերաբերել են մոտ 170 000 տեղահանված անձանց։

Не менее17 палестинцев были убиты и десятки ранены в результате израильского удара по городу Завайда в Газе в субботу, сообщает АР со ссылкой на Минздрав Газы.
По словам представителей здравоохранения анклава,  большинство убитых были членами одной семьи, в их числе восемь детей и четыре женщины. В свою очередь в израильской армии (ЦАХАЛ) заявили, что им известно о сообщениях об ударе и они изучают их.
В субботу военный представитель Израиля опубликовал на платформе X на арабском языке  инструкции для жителей некоторых районов центральной части Газы, в том числе в районе Магаз, который находится недалеко от Завейды, об эвакуации «в специально отведенную гуманитарную зону».
Он заявил, что боевики запускали ракеты из этих мест и что военные готовились к действиям против них. Управление Организации Объединенных Наций по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) заявило, что пятничные приказы, которые также распространялись на другие районы анклава за пределами гуманитарных зон, затронули около 170 000 перемещенных лиц.