Ղրղզստանի խոշորագույն բանկերից մեկը՝ MBank-ը (ԲԲԸ Առևտրային բանկ «Ղրղզստան»-ը) կասեցրել է դրամական փոխանցումները ռուսական բանկերի միջոցով, համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է բանկի կայքում, հայտնում է РИА Новости-ն։
«2024 թվականի օգոստոսի 16-ից ռուսական բանկերի, ներառյալ՝ Сбербанк-ի, Тинькофф-ի և МТС-ի միջոցով դրամական փոխանցումները դադարեցվել են երկու ուղղություններով։ Այս ծառայությունը ժամանակավորապես անհասանելի կլինի անորոշ ժամանակով»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ռուբլու ռեկվիզիտներով մուտքային փոխանցումները կիրականացվեն բանկերի միջոցով, որոնք պատժամիջոցների ենթակա չեն։
«Ղրղզստան» բանկը և նրա ինտերնետային բանկային MBbank-ը երկրի խոշորագույն ֆինանսական հաստատություններից են: MBank-ի միջոցով կարելի է վճարել փոխանցումով հանրապետության գրեթե բոլոր առևտրային տաղավարներում, հակառակ այն հանգամանքին, որ Ղրղզստանում անկանխիկ վճարումների այլ համակարգերը դեռ այդքան էլ տարածված չեն:

Один из крупнейших банков Кыргызстана MBank (ОАО Коммерческий банк «Кыргызстан») приостановил денежные переводы через банки РФ, соответствующее объявление опубликовано на сайте банка, сообщает РИА Новости.
«С 16 августа 2024 года денежные переводы через РФ банки, в том числе Сбербанк, Тинькофф и МТС приостановлены в обоих направлениях. Эта услуга временно недоступна на неопределенный срок», - говорится в объявлении.
Отмечается, что входящие переводы по рублевым реквизитам будут осуществляться через банки, не подпадающие под санкции.
Банк «Кыргызстан» и его интернет-банкинг MBank являются одними из крупнейших финансовых организаций в стране. Расплатиться переводом через MBank можно практически в каждом торговом павильоне республики, при том что остальные системы безналичной оплаты в Киргизии пока не получили такого широкого распространения.