ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դնիտրի Մեդվեդեւը բացառել է Կիեւի հետ բանակցությունների հավանականությունը ՌԴ Կուրսկի մարզ ուկրաինական զորքերի ներխուժումից հետո։
«Նեոնացիստների կողմից Կուրսկի մարզում ահաբեկչության ակտի կատարումից հետո ամեն բան տեղն է ընկել։ Ոչ մեկի կողմից չլիազորված միջնորդների շաղակրատանքը հիանալի աշխարհի թեմայով դադարեցված է։ Հիմա բոլորն ամեն բան հասկանում են, թեեւ բարձրաձայն չեն արտահայտվում։ Հասկանում են, որ այլեւս ոչ մի բանակցություն՝ մինչեւ լիակատար ջախջախում»,- գրել է նա իր թելեգրամ-ալիքում։
Նրա խոսքով՝ «վերջին ժամանակներս, թող որ տեսականորեն, բայց գոյություն ուներ մի վտանգ՝ բանակցային թակարդ, որում կարող էր հայտնվել մեր երկիրը որոշակի հանգամանքների դեպքում»։
«Այն է՝ խաղաղության մասին անպետք բանակցություններ, որոնք առաջարկում էր միջազգային հանրույթը եւ պարտադրում Կիեւի վարչակարգը։ Ոչ հստակ հեռանկարներով եւ հետեւանքներով»,- գրել է Մեդվեդեւը։

Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев исключил вероятность переговоров с Киевом после наступления украинских войск на Курскую область РФ.
«После совершения неонацистами акта терроризма в Курской области всё встало на свои места. Досужая болтовня не уполномоченных никем посредников на тему прекрасного мира прекращена. Теперь все всё понимают, пусть и не говорят вслух. Понимают, что больше никаких переговоров до полного разгрома врага!» - написал он в своем Telegram-канале.
По его словам, «в последнее время пусть и теоретически, но существовала одна опасность – переговорный капкан, куда наша страна могла угодить при определённом стечении обстоятельств».
«А именно – ранние ненужные переговоры о мире, предложенные международным сообществом и навязанные киевскому режиму. С неясными перспективами и последствиями», - написал Медведев.