Երբ 1990-ական թվականներին գաղտնազերծման մասին օրենքը ներկայացվեց, այն ժամանակվա Ներքին գործերի նախարար Վանո Սիրադեղյանն իր ելույթում հակադարձեց ասելով, որ եթե այս առաջարկը ընդունվի, կսկսվի վհուկների որս: Այս մասին, այսօր` դեկտեմբերի 1-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց 1990-95 թվականներին Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Ալբերտ Բաղդասարյանը` խոսելով  «Լյուստրացիայի (գաղտնազերծման) մասին» օրինագիծի մասին, որն առաջարկել է «Ժառանգություն» կուսակցությունը:
Նշենք, որ այս նախաձեռնության նպատակներն են. գաղտնազերծել մինչեւ 1991թ. սեպտեմբերի 21-ի Հայաստանի անկախության հանրաքվեն նախկին ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտեի, հետախուզական, հակահետախուզական, օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների կամ այլ երկրների հատուկ ծառայությունների հետ բացահայտ կամ գաղտնի հիմունքներով աշխատած կամ համագործակցած անձանց:
Ալբերտ Բաղդասարյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս նախաձեռնությունը ներքաղաքական հարցեր լուծելու համար է ներկայացվել: «Ուզում են պարզել, թե նախորդ երեք նախագահներն, օրինակ, նախկինում ԿԳԲ-ի ագենտնե՞ր են եղել, թե` ոչ: Իսկ դա Հայաստանին ոչ մի օգուտ չի տա»,- ավելացրեց նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը` ՍԴՀԿ ներկայացուցիչ, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին փոխնախարար Գուրգեն Եղիազարյանը նշեց, որ երեք նախագահներից մեկի համար վստահաբար կարող է ասել, որ նման բան չկա, իսկ մնացածների համար թող Աստված որոշի: «Ինչ վերաբերում է լյուստրացիայի մասին ներկա օրենքի նախագծին, ապա առաջարկի նպատակը Հայաստանը թուլացնելը, Հայաստանը կամազուրկ, փալաս երկիր դարձնելն է: Գործակալների ցուցակները հրապարկելուց հետո Ազգային անվտանգությունն առաջիկա 30 տարվա ընթացքում ոչ մի գործակալ բերելու հնարավորություն չի ունենալու: Այնինչ, չկա գործակալ` չկա օպերատիվ աշխատանք: Ինչպես արդեն ասել եմ աջից թուրք, ձախից թուրք եւ փոքրիկ Հայաստանը մեջտեղում»,- նշեց Գուրգեն Եղիազարյանը դեմ արտահայտվելով առաջարկվող օրենքի նախագծին:
Նշենք, որ այս օրենքի նախաձեռնողները նշում են, որ օրինագիծը վերաբերում է օտարերկրյա գործակալներին, եւ որեւէ առնչություն չունի Հայաստանի անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ:

Когда в 1990-ые гг. был представлен законопроект о рассекречивании, тогдашний министр внутренних дел Армении Вано Сирадегян в своей речи выступил против него, сказав, что если это предложение будет принято, то начнется охота на ведьм. Об этом на пресс-конференции 1 декабря напомнил  депутат Верхового Совета в 1990–1995 гг. Альберт Багдасарян, комментируя законопроект «О люстрации», предложенный партией «Наследие».
Отметим, что цель этой инициативы – рассекретить лиц, открыто или тайно работавших или сотрудничавших до референдума о независимости Армении 21 сентября 1991 года с КГБ бывшего СССР, органами, ведущими разведывательную, контрразведывательную, оперативно-разведывательную деятельность, или спецслужбами других стран.
Альберт Багдасарян выразил убеждение, что эта инициатива была сейчас представлена для решения внутриполитических вопросов. «Хотят выяснить, были ли, например, бывшие три президента агентами КГБ или нет. А это не принесет Армении никакой пользы», – добавил он.
Другой участник пресс-конференции, представитель Социал-демократической партии Гнчакян, бывший замминистра национальной безопасности Гурген Егиазарян отметил, что в отношении одного из трех президентов он может с уверенностью сказать, что ничего подобного нет, а в отношении остальных - да решит Бог. «Что касается нынешнего проекта закона о люстрации, то цель этого предложения – ослабить Армению, превратить ее в безвольную страну, в тряпку. После публикации списков агентов национальная безопасность в ближайшие 30 лет не будет иметь возможности привести ни одного агента. Однако нет агента – нет оперативной работы. Как я уже говорил, справа – турок, слева – турок, а посередине – маленькая Армения», – отметил Гурген Егиазарян, выступив против этого проекта закона.
Отметим, что инициаторы принятия данного закона отмечают, что законопроект касается иностранных агентов и не имеет никакого отношения к сотрудникам Службы национальной безопасности Армении.