Ռուսական բանակը սեպտեմբերի 4-ի առավոտյան հրթիռներով հարվածել է Լվովին, կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ երեխաներ, հայտնում են տեղական իշխանությունները։ Ուկրաինայում «լարված գիշերվա» պատճառով Լեհաստանը օդ է բարձրացրել ռազմական ինքնաթիռները, հայտնում է Currenttime-ը։
Լվովի քաղաքապետ Անդրեյ Սադովոյը հայտնել է, որ քաղաքին ռուսական հարվածների արդյունքում գլխավոր կայարանի տարածքում բնակելի շենքեր են բռնկվել, իսկ տարածքում գտնվող բազմաթիվ շենքերի պատուհանները կոտրվել են։
«Նախնական տեղեկություններով՝ Լվովում այս ժամի դրությամբ հակառակորդի հարձակման հետևանքով վիրավորվել է 19 մարդ։ Մեկ մարդ, ցավոք, մահացել է։ «Մեր խորին ցավակցությունները ընտանիքին»,- ասվում է տեղի շրջանային ռազմական վարչության հրապարակման մեջ։ Ավելի ուշ OVA ալիքով հաղորդագրություն է հայտնվել, որ եւս մեկ մարդ է մահացել։
Լվովի քաղաքապետի խոսքով՝ քաղաքի վրա հարձակման հետեւանքով տուժել է առնվազն 17 մարդ, այդ թվում՝ 10 եւ 15 տարեկան երկու երեխա։ 15 մեծահասակ հոսպիտալացվել է, հինգ հիվանդ գտնվում է ծանր վիճակում, գրում է Սադովոյը։
Նախնական տվյալներով՝ ռուսական բանակը Լվովին հարվածել է հիպերձայնային «Կինժալ» հրթիռներով: BBC-ն՝ վկայակոչելով ականատեսներին, նշում է, որ տեղական ժամանակով մոտ 05:40-ին մի քանի հրթիռներ են թռել Լվովի վրայով: Դրանից հետո, ժամը 05:46-ին քաղաքում շատ ուժեղ ձայն է լսվել, տների պատերը ցնցվել են, հայտնում են տեղի բնակիչները։ Լվովի վրա ծուխ է բարձրանում.

The Russian army hit Lviv, Ukraine with rockets early Wednesday morning, and there are casualties and injuries, including children, local authorities report.
Due to the "tense night" in Ukraine, Poland sent its military planes into the air, reports Currenttime.
The mayor of Lviv, Andriy Sadovoy, said that as a result of the Russian strikes on the city, residential buildings in the area of the main station caught fire, and the windows of many buildings in the area were broken.
"According to preliminary information, 19 people have been injured in Lviv as of now as a result of the enemy's attack. Unfortunately, one person died,” reads, in particular, the statement by the local district military department.
Later, a statement appeared on the OVA channel that another person had died.
According to the mayor of Lviv, as a result of the attack on the city, at least 17 people were injured; including two children aged 10 and 15. Fifteen adults were hospitalized, and five patients are in severe condition, Sadovoy writes.
According to preliminary data, the Russian army hit Lviv with hypersonic Kinzhal missiles.
Around 5:40am local time, several rockets flew over Lviv, eyewitnesses said, BBC reports. After that, at 5:46am, a very loud sound was heard in the city, and the walls of the houses shook, local residents said. Smoke has risen over Lviv.