Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներում է շնորհել եւս 30 մարդու, որոնք դատապարտվել էին «քաղաքական հանցագործությունների» համար, տեղեկացրել է «Пул первого» թելեգրամ-ալիքը։
Ներման արժանացածների մեջ յոթ կին եւ 23 տղամարդ կա։ Նրանց անունները չեն նշվում։ Նրանց մեծ մասը, ինչպես նշել է Լուկաշենկոյի մամուլի ծառայությունը, անչափահաս եւ փոքրահասակ երեխաների ծնողներ են։
Բոլոր ազատ արձակվածները, ինչպես նշել է «Пул первого»-ն, ներման միջնորդություն էին ներկայացրել, ընդունել էին մեղքը, ինչպես նաեւ «անկեղծորեն զղջացել էին եւ խոստացել օրինապաշտ կենսակերպ վարել»։ Նրանց վերահսկելու է ՆԳՆ-ն, տեղեկացրել է մամուլի ծառայությունը։
Ներման արժանացած քաղբանտարկյալների առաջին խմբի մասին, որը նույնպես բաղկացած էր 30 մարդուց, հայտնի դարձավ օգոստոսի 16-ին։ Նրանց անունները նույնպես չեն նշվել։ Շուտով անկախ պարբերականները պարզել են, որ դրանից ոչ շատ առաջ ազատ էին արձակվել մի քանի քաղբանտարկյալներ։ Բելառուսի ընդդիմության ղեկավար Սվետլանա Տիխանովսկայայի ավագ խորհրդական Ֆրանակ Վյաչորկան նշել է, որ բելառուս իրավապաշտպանները դիվանագետների եւ կազմակերպությունների միջոցով Մինսկին են հանձնել ծանր հիվանդ քաղբանտարկյալների ցուցակները, որոնց պետք է ազատ արձակել։ Այդ ցուցակներում եղել է Լուկաշենկոյի ներմանն արժանացածների մի մասը։ Արդյունքում՝ իրավապաշտպանները պարզել են 30 ներման արժանացածներից 25-ի անունները։

Александр Лукашенко помиловал еще 30 человек, осужденных за «преступления протестной направленности», сообщил близкий к белорусской администрации телеграм-канал «Пул первого».
В числе помилованных семь женщин и 23 мужчины. Их имена не называются. Большинство из них, как уточняет пресс-служба Лукашенко — родители несовершеннолетних и малолетних детей.
Все освобожденные, как утверждает «Пул первого», подали ходатайства о помиловании, признали вину, а также «искренне раскаялись и дали обещание вести правопослушный образ жизни». Контролировать их поведение на свободе будет МВД, сообщает пресс-служба.
О первой группе помилованных политзаключенных, также состоящей из 30 человек, стало известно 16 августа. Их имена в сообщении пресс-службы Лукашенко не разглашались. Вскоре независимые издания выяснили, что незадолго до этого на свободу вышли несколько политзаключенных. Старший советник лидера белорусской оппозиции Светланы Тихановской Франак Вячорка рассказал, что белорусские правозащитники через дипломатов и организации передали Минску списки тяжелобольных политзаключенных, которых нужно освободить. В этих списках была часть помилованных Лукашенко. В итоге правозащитники установили имена 25 человек из 30 помилованных.