ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, որը հավակնում է պետության ղեկավարի պաշտոնին, անլեգալ միգրացիայի հետ կապված վիճակը երկրի հարավային սահմանին հասցրել է ամենավատ մակարդակին։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է ԱՄՆ նախկին նախագահ, Հանրապետական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը։
«Նա պատասխանատու էր սահմանի համար [ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմում]։ Եվ հիմա մենք ամենավատ սահմանն ունենք ոչ միայն ԱՄՆ պատմության մեջ, այլեւ ողջ աշխարհում։ Երբեք ոչ մի երկիր թույլ չի տվել 21 մլն մարդու երեք տարում անցնել սահմանը»,- ասել է նա Հարիսբերգում (Փենսիլվանիայի նահանգ) ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ։ Միջոցառման կազմակերպիչը Fox News հեռուստաալիքն էր։ Այն կայացել է բանակռիվների փոխարեն, որին մասնակցելուց հրաժարվել է նրա մրցակցուհին՝ Քամալա Հարիսը։
Հանրապետականն ավելացրել է, որ անլեգալներից շատերը առաջ բանտերում եւ հոգեբուժարաններում են եղել, նրանց մեջ կան մարդասպաններ, թմրավաճառներ եւ ահաբեկիչներ։ «Ես ալեգալ միգրանտների պատմության մեջ ամենամեծ տեղահանումը կկազմակերպեմ»,- խոստացել է Թրամփը։
Հարիսը մինչ այդ CNN հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել էր, որ հաղթանակի դեպքում կփորձի հասնել ԱՄՆ Կոնգրեսում ամերիկյան սահմանին միջոցների խստացման մասին օրինագծի անցկացմանը։

Вице-президент США Камала Харрис, претендующая на высший государственный пост, довела ситуацию с нелегальной миграцией на южной границе страны до худшего в мире состояния. Об этом заявил в среду бывший американский лидер и кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп.
«Она была ответственной за границу [в администрации президента США Джо Байдена]. И теперь у нас худшая граница не только в истории США, но всего мира. Никогда ни одна страна не позволяла 21 млн человек проникнуть через границу за три года», - сказал он на встрече с избирателями в Гаррисберге (штат Пенсильвания). Организатором мероприятия выступил телеканал Fox News. Оно состоялось вместо дебатов, от участия в которых отказалась соперница Трампа от Демократической партии Харрис.
Республиканец добавил, что многие из нелегалов раньше находились в тюрьмах и психиатрических больницах, среди них есть убийцы, наркоторговцы и террористы. «Я устрою крупнейшую в истории депортацию нелегальных мигрантов», - пообещал Трамп.
Харрис ранее заявила в интервью телекомпании CNN, что в случае победы на выборах будет добиваться прохождения в Конгрессе США законопроекта об ужесточении мер на американской границе.