Եվրամիությունն ափսոսանք է հայտնել երկրորդ ընթերցմամբ «ընտանեկան արժեքների եւ անչափահասների պաշտպանության» մասին օրենսդրական փաթեթի ընդունման առիթով, այս մասին նշվել է ԵՄ ներկայացուցչի հայտարարությունում։
Ինչպես նշում են Եվրամիությունում, այդ փաթեթը խափանում է վրաց ժողովրդի հիմնարար իրավունքները եւ կրում է հետագա ստիգմատիզացիայի եւ խտրականության վտանգ բնակչության մի մասի համար։
«ԵՄ-ը ափսոսում է, որ օրենսդրությունը, որը կարեւոր հետեւանքներ ունի ԵՄ-ին ինտեգրման ճանապարհին, ընդունվել է առանց հանրային քննարկումների եւ մանրակրկիտ վերլուծության եվրոպական եւ միջազգային չափորոշիչների համապատասխան»,- նշվել է հայտարարությունում։
ԵՄ-ում հիշեցրել են, որ մարդու իրավունքների ապահովումը եւ պաշտպանությունն ընկած են ընդլայնման գործընթացի հիմքում, որն ամեն տարի գնահատվում է ընդլայնման մասին Եվրոպական հանձնաժողովի հաշվետվությունում։
«ԵՄ-ը Վրաստանի իշխանություններին կոչ է անում լիովին վերանայել այդ օրենսդրական փաթեթը։ Այդ առաջարկը, քաղաքացիական հասարակության համար սահմանափակումների համադրմամբ, որը դրել է Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին օրենքը, կհանգեցնի ԵՄ-ի եւ Վրաստանի հարաբերությունների հետագա վատացման»,- նշել են հայտարարությունում։
ԵՄ-ում նաեւ հիշեցրել են, որ ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը դե-ֆակտո դադարեցվել է, եւ իշխանություններին կոչ են արել հաստատել հավատարմությունը ԵՄ-ին ինտեգրման գծին։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի խորհրդարանը ընդունել է օրինագծերի փաթեթ, որը նախատեսում է ԼԳԲՏ իրավունքների սահմանափակում։ Դրա հաստատման համար քվեարկել է մեծամասնության 81 պատգամավոր (դեմ՝ 0)։ Օրինագծերի փաթեթը՝ «Ընտանեկան արժեքների եւ անչափահասների պաշտպանության մասին» ընդհանուր անվանմամբ, նախատեսում է փոփոխություններ 18 գործող օրենքներում։

Европейский Союз выразил сожаление по поводу поспешного принятия во втором чтении законодательного пакета о «семейных ценностях и защите несовершеннолетних», об этом говорится в заявлении представителя ЕС.
Как утверждают в Евросоюзе, этот пакет подрывает фундаментальные права грузинского народа и несет риск дальнейшей стигматизации и дискриминации части населения.
«ЕС сожалеет, что законодательство, которое имеет важные последствия для пути интеграции в ЕС, было принято без надлежащих общественных консультаций и тщательного анализа его соответствия европейским и международным стандартам», – говорится в заявлении.
В ЕС напомнили, что обеспечение и соблюдение прав человека лежит в основе процесса расширения, который ежегодно оценивается в отчете Европейской Комиссии о расширении.
«ЕС призывает грузинские власти полностью пересмотреть этот законодательный пакет. Такое предложение, в сочетании с ограничениями для гражданского общества, наложенными Законом о прозрачности иностранного влияния, приведет к дальнейшему ухудшению отношений между ЕС и Грузией», – отметили в заявлении.
В ЕС также напомнили, что процесс вступления Грузии в ЕС де-факто остановлен, и призвали власти подтвердить приверженность курсу на интеграцию в ЕС.
Напомним, что парламент Грузии принял пакет законопроектов, который предусматривает ограничение прав ЛГБТ. За его утверждение проголосовал 81 депутат от большинства (0 против). Пакет законопроектов под общим названием «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних» предусматривает изменения в 18 действующих законов.