Բրիտանական կառավարությունը պատվիրել է և մինչև տարեվերջ կսկսի Ուկրաինային մատակարարել 650 թեթև բազմաֆունկցիոնալ հրթիռների խմբաքանակ՝ 162 միլիոն ֆունտ ստերլինգ (213 միլիոն դոլար) արժողությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ինչպես նշվում է նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ, պաշտպանության նախարար Ջոն Հելին պաշտոնապես կհայտարարի հրթիռների մասին ուրբաթ օրը՝ հաջորդ Ramstein հանդիպման ժամանակ։
Հրթիռները կարտադրվեն Բելֆաստում՝ ֆրանսիական Thales ռազմարդյունաբերական կորպորացիայի գործարանում։
Նախարարությունը նշում է, որ Բրիտանիան արդեն հարյուրավոր թեթև բազմաֆունկցիոնալ հրթիռներ է փոխանցել Ուկրաինային։ 13 կգ քաշով և մոտ վեց կիլոմետր հեռահարությամբ՝ այս հրթիռները կարող են արձակվել տարբեր կրիչներից և օգտագործվել օդում, ցամաքում և ծովում անօդաչու թռչող սարքերի և այլ թիրախների դեմ։
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ մինչև այս տարվա վերջ կսկսվեն 300 մլն ֆունտ արժողությամբ բրիտանական կառավարության պատվիրած արկերի մատակարարումներն Ուկրաինա։

Британское правительство заказало и до конца года начнет поставлять Украине партию из 650 легких многоцелевых ракет стоимостью 162 миллиона фунтов (213 млн долларов США). Об этом объявило британское министерство обороны.
Как говорится в пресс-релизе министерства, официально о ракетах объявит в пятницу на очередной встрече в формате «Рамштайн» министр обороны Джон Хили.
Ракеты будут изготовлены в Белфасте на заводе французской военно-промышленной корпорации Thales.
Министерство отмечает, что Британия уже передала Украине сотни легких многоцелевых ракет. Эти ракеты весом 13 кг и дальностью около шести километров могут запускаться с разных носителей и применяться против дронов и других целей в воздухе, на земле и на море.
Министерство обороны сообщает, что до конца этого года начнутся и поставки Украине заказанных правительством Британии снарядов на сумму 300 млн фунтов.