Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆեզերը կարգադրել է ժամանակավոր վերահսկողություն սահմանել Գերմանիայի բոլոր ցամաքային սահմաններում և դրա մասին ծանուցել Եվրահանձնաժողովին։
Bild պարբերականը գրում է, որոշումն ընդունվել է երկիր անօրինական մուտք գործող մարդկանց թիվը սահմանափակելու նպատակով։ Սահմանային վերահսկողության ներդրման առնչությամբ Գերմանիայի կառավարությունում խոսում են «Գերմանիայի վրա մեծ բեռի պահպանման» և «ներքին անվտանգությունը իսլամիստական ահաբեկչության և միջսահմանային հանցագործության ժամանակակից սպառնալիքներից պաշտպանելու վերաբերյալ»։
Սահմանային հսկողություն մտցնելու մասին որոշումն ընդունվել է անցյալ շաբաթ ՔԴՄ/ՔՍՄ խորհրդարանական խմբի և նահանգների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո։ Ներկա պահին իշխանություններն անօրինական ներգաղթյալների արդյունավետ արտաքսման՝ եվրոպական օրենսդրությանը համապատասխան մոդելի ներդրում են ակնկալում։
Այլ մանրամասներ դեռևս չեն հաղորդվում։ Վաղը իշխող կոալիցիայի և ընդդիմադիր ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքի միջև բանակցությունների ևս մեկ փուլ է լինելու։
Գերմանիայի ցամաքային սահմաններով արտաքսումը ներկայում անցկացվում է միայն հազվագյուտ դեպքերում. եթե, օրինակ, անձին արգելվում է մուտք գործել երկիր կամ անձը ապաստանի տրամադրման հարցով չի դիմել։

Министр внутренних дел Германии Ненси Фезер распорядилась ввести временный контроль на всех сухопутных границах Германии и уведомила об этом Комиссию ЕС.
Как сообщает Bild, это решение принято для того, чтобы ограничить число людей, въезжающих в страну нелегально. В правительстве ФРГ в связи с введением пограничногно контроля говорят о «сохраняющейся высокой нагрузке на Германию» и «защите внутренней безопасности от современных угроз исламистского терроризма и трансграничной преступности».
Решение о введении контроля на границах было принято после встречи с парламентской группой ХДС/ХСС и представителями земель на прошлой неделе. Теперь власти рассчитывают на внедрение «модели эффективного выдворения нелегальных мигрантов в соответствии с европейским законодательством». Дальнейшие детали пока что не раскрываются. Завтра состоится очередной раунд переговоров между правящей коалицией и оппозиционным блоком ХДС/ХСС.
В настоящее время выдворение на сухопутных границах Германии происходит только в редких случаях: если, например, человеку запрещен въезд в страну или если он не подал прошение о предоставлении убежища.