Հյուսիսային Կորեան իրավունք է վերապահում դիմել ռազմավարական բնույթի անսպասելի միջոցների՝ ի պատասխան Կորեական թերակղզում ԱՄՆ գործողությունների։ Այս մասին հայտնել է Հյուսիսային Կորեայի պաշտպանության փոխնախարար Կիմ Գան Իլը, նրա խոսքերը մեջբերել է Կորեայի Կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը։
Նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ Փուսանի նավահանգիստ է մտել նոր ամերիկյան ատոմային սուզանավ, իսկ հոկտեմբերի 1-ին Կորեայի Հանրապետության ԶՈւ օրվա պատվին շքերթի հետ կապված՝ սպասվում է ամերիկյան ռազմավարական B-1B ռմբակոծչի մուտքը։ Կիմ Գան Իլը հայտնել է, որ Կորեայի ժողովրդական բանակը ուշադիր հետեւում է Կորեական թերակղզում ամերիկյան ռազմավարական միջոցների հաճախակի հայտնվելուն, որը «վատ սովորություն է դարձել»։
«Նման իրադրությունում անկանխատեսելի են ռազմավարական բնույթի պատասխան միջոցները, որոնք պետք է լինեն ինքնիշխան պետության իրավունքը, անհրաժեշտ են անհանգստանալու միջոցներ ԱՄՆ հիմնական տարածքի անվտանգության հետ կապված»,- ասել է Կիմ Գան Իլը։ «Մենք կարող ենք իրականացնել նման նոր գործողությունների պլաններ ցանկացած ժամանակ»,- նախազգուշացրել է նա։ Նրա խոսքով՝ Հյուսիսային Կորեայի ԶՈւ-ն «ձեռքերը ծալած չի նստի»։
Փոխնախարարը նշել է, որ Կորեական ժողովրդական բանակը ելնում է այն բանից, որ ԱՄՆ-ի հետ պետք է գործ ունենալ ուժի դիրքերից։ Նրա կարծիքով՝ ռազմական պոտենցիալի ցուցադրումը Վաշինգտոնի համար «հոգեմետ նյութ» է, որն օգտագործվում է «ռազմական հեղինակության մնացորդների պահպանման համար թուլացած Կորեական թերակղզում, եւ որպես մխիթարություն նրանց օժանդակողների համար, որոնք մոռացել են խոր քնի մասին միջուկային [պատերազմի] վախի պատճառով»։

КНДР сохраняет за собой право на неожиданные меры стратегического характера в ответ на развертывание американских стратегических средств на юге Корейского полуострова. Об этом заявил заместитель министра обороны КНДР Ким Ган Иль, его слова приводит Центральное телеграфное агентство Кореи.
Он напомнил, что ранее в порт Пусана вошла новая американская атомная подводная лодка, а 1 октября в связи с парадом по случаю Дня вооруженных сил в Республике Корея ожидается появление американского стратегического бомбардировщика B-1B. Ким Ган Иль сказал, что Корейская народная армия внимательно следит за частым появлением стратегических средств США на Корейском полуострове, которое стало «дурной привычкой".
«В такой обстановке непредсказуемые ответные меры стратегического характера должны быть правом суверенного государства, нужны новые способы заставить беспокоиться о безопасности основной территории США», - заявил Ким Ган Иль. «Мы можем рассмотреть и осуществить планы таких новых действий в любое время», - предупредил он. По его словам, вооруженные силы КНДР не будут «сидеть сложа руки».
Замминистра отметил, что Корейская народная армия исходит из того, что с США, «охваченными слепой верой в насилие», следует «иметь дело с позиции силы". По его мнению, демонстрация военного потенциала служит для Вашингтона «психотропным веществом», которое используется для сохранения остатков «военной репутации, ослабленной на Корейском полуострове, и успокоения приспешников, забывших о крепком сне из-за постоянного страха ядерной [войны] ».