Պորտուգալացի հարյուրավոր հրշեջներ չորեքշաբթի ազգային խորհրդարանի դիմաց բողոքի ցույց են անցկացրել՝ պահանջելով բարելավել իրենց աշխատանքային պայմանները, հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
Ամբողջությամբ հակահրդեհային հանդերձանքով ցուցարարները գրավել են Հանրապետության ժողով տանող աստիճանները։ Նրանց առջև շարվել են ոստիկանների մի շարք՝ ձեռք ձեռքի տված, իսկ հրշեջները բացել են ծխի բալոններ, արձակելով ազդանշանային հրթիռներ և միացրել տագնապի ազդանշանները։ Նրանցից մեկը «Ամոթ» գրությամբ ցուցապաստառ էր բռնել։
Բողոքի ակցիան կազմակերպել է Հրշեջների ազգային արհմիությունը՝ պահանջելով աշխատավարձի բարձրացում և աշխատանքային ժամերի կրճատում։

Сотни португальских пожарных в среду провели акцию протеста, требуя улучшения условий труда, перед зданием национального парламента, передает Associated Press.
Одетые в полную противопожарную экипировку, протестующие заняли ступени, ведущие к Ассамблее Республики. Перед ними выстроилась шеренга полицейских, взявшихся за руки, а пожарные открыли дымовые баллончики, зажгли сигнальные ракеты и включили сирены. Один из них держал плакат с надписью «Позор».
Акция протеста была организована национальным профсоюзом пожарных, чтобы потребовать повышения заработной платы и сокращения рабочего дня.