Հոնկոնգյան ATV կամ Asia Television հեռուստաալիքը խոշոր տուգանք կվճարի Չինաստանի նախկին նախագահ Ցզյան Ցզեմինին ժամանակից շուտ թաղելու համար:
Ըստ զանգվածային հաղորդակցության, հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման ոլորտի վերահսկողության կառավարական ծառայության` ընկերությունը 300 հազար հոնկոնգյան դոլարի չափով տուգանք կվճարի(39 հազ. ԱՄՆ դոլար) ` չինական առաջնորդի մահվան կեղծ լուրը տարածելու համար:
Հեռուստաալիքին «անպատասխանատու» են անվանել ոչ միայն «փուչիկի» տարածման, այլեւ այն հերքելն ուշացնելու համար:
ՉԺՀ 85-ամյա նախկին նախագահ, ՉԿԿ նախկին գլխավոր քարտուղարի մահվան ցնցող լուրը, որը հուլիսի 6-ին, հիմնվելով ինչ-որ «քաջատեղյակ աղբյուրների» վրա, հաղորդել էր հոնկոնգյան հեռուստաալիքը, արագ տարածվել էր միջազգային լրատվամիջոցների կողմից եւ մեծ աղմուկ էր առաջացրել, տեղեկացնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը: Պետական լրատվական «Սինհուա» գործակալությունն այդ ժամանակ պաշտոնապես հերքել էր Ցզյանի մահվան լուրերը` դրանք անվանելով զուտ բամբասանքներ:

Гонконгский телеканал ATV или Asia Television выплатит крупный штраф за то, что похоронил раньше времени бывшего китайского руководителя Цзян Цзэминя.
По решению правительственной службы по надзору в сфере массовых коммуникаций, теле- и радиовещания, компания выплатит штраф в размере 300 тыс. гонконгских долларов (39 тыс. долларов США) за распространение ложной информации о кончине китайского лидера.
Телеканал назвали «безответственным» не только за распространение «утки», но и за промедление с ее опровержением.
Сенсационная новость о смерти 85-летнего бывшего председателя КНР и экс-генсека ЦК КПК, переданная в эфире гонконгского телеканала 6 июля со ссылкой на некие «осведомленные источники», была активно подхвачена мировыми СМИ и наделала много шума, передает ИТАР-ТАСС. Государственное информационное агентство Синьхуа тогда выступило с официальным опровержением сообщений о смерти Цзяна, назвав их «слухами чистой воды».