ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի երկու ավագ խորհրդականները՝ Էյմոս Հոքսթինը եւ Բրեթ Մաքգյորկը, կմեկնեն Իսրայել, որպեսզի փորձեն համաձայնություն կնքել, որը վերջ կդնի պատերազմին Լիբանանում եւ թույլ կտա տեղահանված անձանց վերադառնալ իրենց տներ։ Այս մասին տեղեկացրել է Axios պորտալը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Իսրայելցի եւ ամերիկացի պաշտոնատար անձինք հայտնել են, որ Իսրայելի եւ «Հեզբոլլահի» պատերազմին վերջ տվող համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերվել մի քանի շաբաթվա ընթացքում»,- նշվել է հրապարակման մեջ։ Հնարավոր պայմանավորվածությունները, ըստ պաշտոնյաների, նախատեսում են հրադադարի հայտարարում, որին կհաջորդի 60-օրյա անցումային փուլը։
Հոքսթինը եւ Մաքգյորկը մեկնել են այն բանից հետո, երբ Իսրայելը հասկացրել է, որ պատրաստ է աջակցել նման գործարքին, նշել է Axios-ը։ Տեղեկացված անձանց վկայությամբ՝ Իսրայելի Պաշտպանության բանակը խորհուրդ է տվել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին եւ պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին հասնել հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման, որպեսզի վերջ տրվի «Հեզբոլլահի» հետ մարտական գործողություններին եւ թույլ չտրվի պատերազմի շարունակումը Լիբանանում։

Два старших советника президента США Джо Байдена - Эймос Хокстин и Бретт Макгёрк - направляются в Израиль, чтобы посодействовать заключению соглашения, которое положит конец войне в Ливане и позволит перемещенным гражданским лицам вернуться в свои дома. Об этом сообщил портал Axios со ссылкой на источники.
Израильские и американские официальные лица заявили, что соглашение, которое «положит конец войне между Израилем и шиитским движением «Хезболлах», может быть достигнуто в течение нескольких недель», говорится в публикации. Возможные договоренности, согласно информации чиновников, предусматривают объявление о прекращении огня, за которым последует 60-дневный переходный период.
Хокстин и Макгёрк отправились в поездку после того, как Израиль дал понять, что готов к продвижению подобной сделки, отмечает Axios. По свидетельству информированных лиц, Армия обороны Израиля порекомендовала премьер-министру Биньямину Нетаньяху и министру обороны Йоаву Галанту добиться дипломатического урегулирования конфликта, чтобы положить конец боевым действиям с «Хезболлах» и избежать увязания в войне в Ливане.